W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Archiwariusz dwóch światów. Stulecie urodzin Kalmana Segala

Spotkanie: Archiwariusz dwóch światów. Stulecie urodzin Kalmana Segala
Data rozpoczęcia 2017-12-11
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Kalmana Segala, żydowskiego pisarza z Sanoka, w stulecie jego urodzin. Podczas spotkania poza dyskusją o twórczości pisarza usłyszymy także teksty Segala czytane przy akompaniamencie gitary i oud (lutni arabskiej).

Kalman Segal urodził się w Sanoku 29 grudnia 1917 roku w niezamożnej rodzinie żydowskiej. Trudności materialne sprawiły, że bardzo wcześnie zakończył edukację w gimnazjum męskim. Ze szkolnej ławy na zawsze przetrwała jednak przyjaźń z Marianem Pankowskim. Wojnę spędził w ZSRR, częściowo w gułagu na Syberii. Po repatriacji zamieszkał na Śląsku. Pracował w Polskim Radiu Katowice. Był znanym twórcą radiowym. Pisał powieści, opowiadania, wiersze. W 1970 roku zdecydował się na emigrację do Izraela. Tam, odzyskiwał swoją nową - starą tożsamość.

Wielką zasługą Segala jest niezwykle czuły zapis wielokulturowej rzeczywistości przedwojennego, galicyjskiego miasteczka. W powieści „Śmierć archiwariusza” opisał także zagładę sanockich Żydów. Dla Sanoczan stał się archiwariuszem miasta, który i dziś przypomina o nieobecnych i świecie, który na zawsze znikną.  

Spotkanie poprowadzi Joanna Sarnecka - opowiadaczka i antropolog kultury w jednym. W dyskusji udział wezmą prof. Tomasz Chomiszczak, literaturoznawca (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie) oraz Arkadiusz Komski, znawca historii żydowskiej społeczności Sanoka. Teksty Segala czytać będą Joanna Sarnecka i Witold Dąbrowski. Na gitarze i oud (lutni arabskiej) zagra Maciej Harna.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej