W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm

Spotkanie autorskie Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm
Data rozpoczęcia 2010-10-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm - polska pisarka, ur. 15 kwietnia 1949 r. w Łodzi, od 1990 r. zamieszkała w Wilmington w stanie Delaware w USA. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim (1968–1973), w 1978 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1972–1974 była asystentką i sekretarką Melchiora Wańkowicza; pisarz zadedykował jej II tom Karafki LaFontaine'a i zapisał w testamencie swoje archiwum. W 1975 r. przebywała w Oksfordzie na stypendium Oxford Language Centre. Od 1990 r. mieszka w USA. Regularnie odwiedza Polskę. W latach 2006–2007 stypendystka Fulbrighta na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymała m.in. nagrody: Miesięcznika Reporterów Kontrasty (1988), Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej (2001) i The Delaware Division of the Arts Award in the Literature-Creative Nonfiction Discipline (2006), Nagrodę Literacką za rok 2007 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Autorka artykułów publikowanych m.in. w Odrze, Arkuszu, Przekroju, Polityce, Przeglądzie Powszechnym, Twoim Stylu, Voyage oraz pismach zagranicznych – Zeszytach Historycznych (Paryż), Kulturze (Paryż), Nowym Dzienniku (Nowy Jork), Sarmatian Review (Houston), Periphery (Ann Arbor), The Polish Review (Nowy Jork).

Twórczość:
"Blisko Wańkowicza", "Z miejsca na miejsce", "Senator Haidasz", "Dreams and Reality", "Kanada, Kanada...", "Diecezja łódzka i jej biskupi", "Moje i zasłyszane", "Kanadyjski senator", "Na tropach Wańkowicza", "Proces Melchiora Wańkowicza w 1964 roku", "Nie tylko Ameryka", "Korzenie są polskie", "Ulica żółwiego strumienia", "Amerykanie z wyboru", "Podróże z moją kotką", "Nie minęło nic, prócz lat", "The Roots Are Polish", "Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża", "Otwarta rana Ameryki", "Open Wounds – A Native American Heritage", "Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon", "Na tropach Wańkowicza po latach", "On the Road With Suzy: From Cat to Companion".


Współorganizatorem spotkania jest Dyskusyjny Klub Książki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej