W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie książki herstorycznej - Lubelskie Szlaki Herstoryczne

Spotkanie autorskie książki herstorycznej - Lubelskie Szlaki Herstoryczne
Data rozpoczęcia 2017-09-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9
Organizator Fundacja HerStory
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Wydarzenie jest okazją do spotkania z biografiami i herstoriami znanych i nieznanych kobiet związanych z Lublinem. Sięgniemy po pełne kolorytu życiorysy lubelskich naukowczyń, artystek, działaczek i polityczek.

W trakcie spotkania zapoznamy się z dokonaniami i herstoriami wybranych kobiet, których aktywność przyczyniła się do rozwoju Lublina. Dowiemy się dlaczego Maria Skłodowska-Curie została patronką jednej z uczelni i jakie były jej związki z miastem, kim była Helena Mysakowska i dlaczego Władysław Kunicki jest patronem jednej z ulic, ale jego siostra Józefa Kunicka już nie. Dowiemy się ile w Lublinie jest tablic upamiętniających wybitne lublinianki i ile ulic w mieście nazwanych jest na cześć kobiet.

Na spotkaniu odbędzie się również premiera pierwszej lubelskiej publikacji herstorycznej "Lubelskie Szlaki Herstoryczne". W czasie spotkanie będzie można bezpłatnie otrzymać egzemplarz książki.

Spotkanie poprowadzi Julita Juros.

O publikacji:
Publikacja „Lubelskie Szlaki Herstoryczne” jest zebraniem dotychczasowych działań Fundacji HerStory w obszarze odzyskiwania pamięci o kobietach związanych z Lublinem i włączenia ich w równoważną narrację o mieście oraz jego mieszkankach i mieszkańcach.
Przez 3 lata istnienia inicjatywy Lubelskie Szlaki Herstoryczne przeprowadziłyśmy kilkadziesiąt spacerów, w czasie których przybliżyłyśmy mieszkańcom i mieszkankom miasta opowieści o tych (nie)zwykłych i (nie)znanych bohaterkach, które mieszkały (lub pomieszkiwały), działały (często wbrew zakazom lub konwenansom), realizowały się (lub były zmuszone zrezygnować ze swoich ambicji), walczyły i tworzyły w Lublinie. Śledziłyśmy ich życiowe perypetie, decyzje (i przymusy), próby pogodzenia obowiązków (czasem oczekiwań) z własnymi aspiracjami. Ich herstorie są bardzo różne, wielowymiarowe, często zaskakujące.
Stworzyłyśmy publikację, którą można zabrać ze sobą na spacer po lubelskich ulicach jako pomoc w eksplorowaniu jego herstorycznej przeszłości. Można ją podarować sobie lub znajomym i bliskim mieszkającym w innych miejscowościach – niech będzie to dla nich zaproszenie do Lublina! Można a nawet warto pozostawić ją w bibliotece, szkole, instytucji kultury – herstoria i historia to coś, w czym uczestniczy każda osoba.

Autorki publikacji: Lena Bielska, Julita Juros, Magda Szewciów

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej