W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie Światomira Grzegorza Ząbka

Spotkanie autorskie Światomira Grzegorza Ząbka
Data rozpoczęcia 2014-02-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie Światomira Grzegorza Ząbka i prezentację wierszy z tomu Zachwycenia… zamyślenia… (Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 2011)

Światomir Grzegorz Ząbek urodził się 6 stycznia 1936 r. w Lublinie. Świadectwo dojrzałości uzyskał w lubelskim Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w 1952 r., a następnie podjął studia na kierunku matematycznym w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (magisterium w roku 1956), po czym został zatrudniony w Katedrze Matematyki tegoż Uniwersytetu jako asystent. Po doktoracie z matematyki, który uzyskał w 1963 r., zainteresował się rodzącą się w Polsce elektroniczną techniką obliczeniową, jak wtedy nazywano informatykę. Wkrótce potem powierzono mu organizację, a następnie kierownictwo nowo powstałego na UMCS Zakładu Metod Numerycznych (później: Informatyki) – pierwszej po prawej stronie Wisły naukowo-dydaktycznej placówki informatycznej, gdzie poświęcił się kształceniu kadr
z tej dziedziny (był nauczycielem kilkudziesięciu roczników studentów matematyki, specjalizujących się w informatyce; promował także 4 doktorów), popularyzacji zastosowań informatyki, projektowaniu i programowaniu dużych systemów informatycznych, pisaniu skryptów i podręczników programowania komputerów. Uwieńczeniem wieloletniej i twórczej pracy dydaktycznej było wyodrębnienie na UMCS kierunku studiów informatycznych, który wspierał wykładami jeszcze kilka lat po przejściu na emeryturę w 2001 r.
Jeszcze w trakcie studiów Światomir Grzegorz Ząbek związał się ze studenckim Zespołem Dramatycznym i ruchem recytatorskim. Kontynuował tę pasję jeszcze po studiach uczestnicząc w działalności Zespołu Żywego Słowa w Lubelskim Domu Kultury na Zamku, startując także indywidualnie w ogólnopolskich konkursach recytatorskich w latach 1957-60 (uzyskując trzykrotnie drugą i raz trzecią nagrodę w kategorii amatorów na szczeblu centralnym), a następnie odnosząc sukcesy jako instruktor i reżyser teatrów poezji (wyróżnienie i nagroda na szczeblu centralnym konkursu ogólnopolskiego w roku 1961).
W latach późniejszych jeszcze przez wiele lat występował z solowymi koncertami recytatorskimi w placówkach szkolnych i kulturalnych województwa lubelskiego.
Wiersze pisał od lat pięćdziesiątych – dla siebie i dla przyjaciół, za namową których zdecydował się na debiut literacki i książkowy. W roku 2011 opublikował nakładem lubelskiego wydawnictwa „Norbertinum” tomik Zamyślenia... zachwycenia...

...tym późnym debiutem wyznacza trzeci wymiar swojej twórczej postawy wobec otaczającego świata: wrażliwość na delikatną materię uczuć i doznań zmysłowych. Empatia w stosunku do natury i ludzi, wsparta intelektualną refleksją i pragnieniem ocalenia w słowach tego, co ulotne i niepowtarzalne, znajduje wyraz zarówno w autorskich wierszach lirycznych, jak i w przekładach z języka rosyjskiego kilku utworów, wybranych bardziej sercem niż umysłem. Autor chce wierzyć, że spłaca nimi małą cząstkę swego długu wobec wszystkich, którzy go nauczyli czuć i kochać poezję – oraz wobec cieni tych Wielkich, których poezją karmił się od lat najmłodszych.
(ze strony redakcyjnej)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej