W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i Eweliną Karpacz-Oboładze

Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i Eweliną Karpacz-Oboładze
Data rozpoczęcia 2018-02-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i Eweliną Karpacz-Oboładze oraz promocja książki "Krótka historia o długiej miłości". 

Angelika Kuźniak to autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009), Papusza (Czarne 2013), Stryjeńska. Diabli nadali (Czarne 2015) oraz dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Otrzymała również nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014. Wraz z Eweliną Karpacz-Oboładze wydała książkę Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk (Znak 2014). Krótka historia o długiej miłości jest ich drugą wspólną publikacją.

Ewelina Karpacz-Oboładze na co dzień pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, była także nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Autorka wielu reportaży radiowych, w tym tego, zatytułowanego Literka po literce, opowiadającego historię miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – bohaterów „Krótkiej historii o długiej miłości”.

Krótka historia o długiej miłości - ta miłość zaczęła się wystukiwanymi alfabetem Morse’a słowami, w ścianę pomiędzy celami w mokotowskim więzieniu. Wiesława Pajdak, córka Antoniego Pajdaka, działacza PPS, trafiła do aresztu za działalność konspiracyjną w PPS – Wolność, Równość, Niepodległość. Jerzy Śmiechowski był związany ze środowiskiem Narodowych Sił Zbrojnych. Został oskarżony o pomoc w ucieczce z Polski Stefanowi Korbońskiemu. Po przeniesieniu obojga do piwnic przy Rakowieckiej, siedzieli w celach naprzeciwko i rozmawiali „morsem świetlnym”. Wiesława i Jerzy zobaczyli się po raz pierwszy z bliska, bez krat, siatek i zasuw dopiero w dniu swojego ślubu, 9 kwietnia 1953 roku. To historia miłości, w którą trudno uwierzyć. Miłości, która przetrwała ponad 50 lat.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej