W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Artemem Czechem | on-line

Spotkanie autorskie z Artemem Czechem | on-line
Data rozpoczęcia 2020-05-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie autorskie z Artemem Czechem, finalistą 11 edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Spotkanie live odbędzie się na fanpage Warsztatów Kultury i Wschodniego Expressu na Facebooku. 
Moderatorem spotkania będzie Andrij Saweneć, redaktor naczelny serii książek Wschodni Express.
Spotkanie będzie tłumaczone na język polski oraz na polski język migowy.

Książkę „Punkt zerowy” można kupić na stronie Warsztatów Kultury
 

Artem Czech (właść. Artem Czerednyk, ur. 1985 w Czerkasach) – ukraiński pisarz, z wykształcenia socjolog. Autor książek prozą: „Tego nie znajdziecie w Yandex” (2007, zwycięstwo w konkursie „Miejska powieść młodzieżowa”), „Kynia” (2007), „Atlas anatomiczny. Ciężko być żabą” (2008), „Plastyk” (2008), „Doc 1” (2009), „Niebieskie drzwi po lewej” (2009), „Różowe syropy” (2012) oraz non-fiction: „Historia motosportu na Ukrainie” (2013), „Awesome Ukraine. Interesting Things You Need To Know” (2017, we współautorstwie). Redaktor naczelny projektów „94 dni. Euromajdan oczami TSN” (2014) oraz „Wojna oczami TSN” (2015). W okresie od maja 2015 do lipca 2016 roku pełnił służbę w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Porozmawiamy z nim o książce, która walczy o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w ścisłym finale. „Punkt zerowy” to wyjątkowo szczera i bezstronna, a zarazem niepozbawiona humoru oraz dystansu do siebie i wszystkiego wokół relacja z wojny na wschodzie Ukrainy. To książka o wojnie, w której nie ma patosu i bohaterstwa, są natomiast wnikliwe, wyważone i bezpretensjonalne opisy absurdów rzeczywistości wojennej, a zarazem przemian świadomości narratora. Punkt zerowy to pierwsza linia frontu, ale też stan totalnego wyzerowania świadomości – wyzbycia się myśli, uczuć, pragnień, zależności i złudzeń. Polskie tłumaczenie zbioru autobiograficznych esejów „Punkt zerowy”, opublikowanego na Ukrainie w 2017 roku. Książka dostała nagrodę „LitAkcent Roku 2017” w kategorii „Eseistyka i reportaż fabularny”. W 2018 r. za tę książkę Artem Czech został uhonorowany nagrodą „Wojownik Światła” oraz Nagrodą Literacką im. Mikołaja Gogola.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej