W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z dr Ewą Bukowską-Marczak i dr Anną Wilk

Spotkanie autorskie z dr Ewą Bukowską-Marczak i dr Anną Wilk
Data rozpoczęcia 2020-02-07
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Autorki zaprezentują swoje książki: Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918–1939) oraz Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918-1989).

Spotkanie poprowadzą nawzajem autorki książek

O książkach:
Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918-1989) – dr Anna Wilk
Książka poświęcona dziejom politycznym ludności łemkowskiej. Przedstawia historię społeczności łemkowskiej na Łemkowszczyźnie na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej, jak również poszukiwania tożsamości w sytuacji ukraińsko-polskiej rywalizacji o włączenie miejscowej ludności do własnej wspólnoty narodowej lub obywatelskiej.

Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym (1918–1939) – dr Ewa Bukowska-Marczak
Książka stanowi próbę odpowiedzi na pytania o relacje studentów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym. W latach 1918–1939 na uczelniach wyższych Lwowa studiowali przedstawiciele różnych nacji i wyznań. Wśród nich znajdowali się Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Rumuni. Pomiędzy słuchaczami poszczególnych narodowości (rekrutującymi się przeważnie ze środowisk nacjonalistycznych) dochodziło do konfliktów. Dlaczego młodzież ukraińska milej wspominała Uniwersytet Lwowski z czasów austro-węgierskich niż Uniwersytet Jana Kazimierza? Dlaczego na terenie uczelni dochodziło do krwawych pobić słuchaczy pochodzenia żydowskiego? Dlaczego sprawcy napadów nie ponosili kar za swoje czyny? To niektóre z pytań, jakie autorka bierze na swój warsztat badacza.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej