W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską
Data rozpoczęcia 2015-05-27
Godzina rozpoczęcia 09:00
Miejsce Filia nr 38, Relaksowa 25
Kategoria Akcja

Eliza Piotrowska o sobie

Urodziłam się trzynastego, ale nie w piątek (za to w czepku). Podobno byłam największym noworodkiem w historii szpitala. Taka jest przynajmniej familijna, półoficjalna, wersja wypadków.
Na świecie była już trójka mojego rodzeństwa, wszyscy dużo starsi. Dlatego zmuszona byłam organizować sobie czas sama. Tak powstało moje pierwsze domowe laboratorium literacko-plastyczne.
Od piątego roku życia pisałam i rysowałam bardzo dużo sprawiając mi wielką przyjemność
i dając kojące poczucie sensu i uporządkowania. Niezwykle ważnym momentem było dla mnie poznanie Danuty Wawiłow, znakomitej poetki i nieprzeciętnego człowieka. Danuta Wawiłow opiekowała się młodymi poetami, zrzeszonymi w KLAN-ie (Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych). Stając się się KLAN-ową poetką nie musiałam już pisać do szuflady. Dzięki Dance moje utwory zawitały na łamach: Filipinki, Ciuchci, czy Misia. Pisałam troszkę inaczej niż pozostali KLAN-owicze – kochałam rym, rytm, folklor, naturę, kolory, magię codzienności i nie bardzo wpisywałam się w typowe dla wieku dorastania tematy młodych gniewnych.
Ukończyłam historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ostatni rok studiów zbiegł się z pracą w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyłyśmy Muzealną Akademię Dziecięcą – kreatywne teoretyczno -praktyczne warsztaty z dziećmi, za które otrzymałyśmy wyróżnienie w konkursie Sybilla 2002 organizowanym przez Ministerstwo Kultury.
Równolegle z pracą w Muzeum pisałam teksty krytyczne do katalogów wystaw polskiej sztuki współczesnej, organizowanych przez poznańską Galerię Nową.
W 2004 roku rozpoczęłam studia specjalizacyjne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. W 2006 roku obroniłam dyplom ze sztuki współczesnej.
Obecnie pisuję do "Misia" i "Świerszczyka'. Ponadto współpracuję z czasopismem "Ryms", poświęconym literaturze dla dzieci. Mam na koncie sporo nagród, lecz jak to z nagrodami bywa – bardzo cieszą, ale ich wypunktowywanie jest potwornie nudne.
Kilku lat mieszkałam w Rzymie. Teraz mieszkam w Brazylii. Żyją tam bardzo piękni ludzie. A jak wiadomo, najpiękniejszy człowiek to taki, który się uśmiecha.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej