W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Data rozpoczęcia 2013-06-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – Galeria Lipowa 13 zaprasza na spotkanie promujące książkę Filipa Springera „zaczyn. o zofii i oskarze hansenach”. Spotkanie z udziałem autora poprowadzi Marcin Lachowski.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz ze Stowarzyszeniem Homo Faber

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u.
On – syn Rosjanki i Norwega, Polak z wyboru, dzieciństwo spędza w Wilnie, a ostatni rok wojny w AK-owskiej partyzantce. Po wojnie studiuje architekturę, na stypendium w Paryżu trafia do pracowniJeannereta i Légera. Mimo propozycji pozostania na Zachodzie wraca odbudowywać Polskę, pracuje jako architekt, uczy na warszawskiej ASP i tworzy koncepcję Formy Otwartej – ważną dla kolejnych pokoleń artystów. Idealista nieznoszący słowa krytyki.
Ona – świetna architektka twardo stąpająca po ziemi, wciela w życie jego szalone idee. Wspólnie zrealizowali kilka śmiałych projektów: klasyczne już dla architektów i historyków sztuki Osiedle Słowackiego w Lublinie i obrosłe mitami warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski. Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu, gdzie teoria Hansenów stała się rzeczywistością i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły tutaj sprawdziły się nie najlepiej.
„Zaczyn” to opowieść o niezwykłych ludzkich losach, o odważnej architekturze, ale także o polskiej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych.
Książka ukazała się we wspólnej serii wydawnictwa Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zatytułowanej „mówi muzeum”. Podczas spotkania będzie ją można kupić w cenie promocyjnej 39 PLN (cena okładkowa: 49 PLN).


Poza wydaniem znakomitej reporterskiej książki Filipa Springera, projektom i ideom Hansenów poświęcone są także inne działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a zwłaszcza rozpoczęty w 2013 roku projekt badawczy prowadzony we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie MACBA i Szkołą Architektury w Bergen. W jego ramach w dniach 6–7 czerwca 2013 w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja „Oskar Hansen – otwieranie modernizmu”. Projekt oraz organizowane w kilku polskich miastach spotkania i dyskusje o Hansenach realizowane są dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.