W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Grażyną Lutosławską

Spotkanie autorskie z Grażyną Lutosławską
Data rozpoczęcia 2019-11-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Grażyna Lutosławska – dziennikarka i pisarka. Od 1988 roku związana z Radiem Lublin. Od połowy lat 90. prowadzi audycję poświęconą kulturze: Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa. Autorka i reżyserka m.in. cotygodniowego słuchowiska Bazarek (od 2015). Autorka sztuk teatralnych, książek dla dzieci (m.in. Bajek od rzeczy), esejów m.in. w Kontekstach, Akcencie, Krainie Bugu, tekstów piosenek (także do spektakli teatralnych). Laureatka m.in. tytułu Mistrz Mowy Polskiej i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.

Jatymy to zbiór miniaturowych opowiadań, w których autorka zagląda pod podszewkę dobrze znanego nam świata. Mają w sobie coś z bajek, filozoficznych opowiastek, flash fiction, udramatyzowanych scenek, a nawet kabaretowych skeczy. Może są nowym gatunkiem?Rozmaitość, otwartość i dialogiczność – to cechy jatymów Grażyny Lutosławskiej (czyżby także „mów” – „moich” i „twoich”?). Bohaterami są tu na równych prawach kobiety, mężczyźni, dzieci, księżniczki, krasnoludki, słoń, bocian, mrówki, słońce, kamień, a nawet rozbrykany reniferek (do tego latający!). W jatymach „ja” i „ty”, chcąc się porozumieć, odkrywają niedoskonałość języka. Sens każdej z opowiedzianych tu historii rodzi się między słowami lub gdzieś pod powierzchnią opowiedzianych zdarzeń. Ostatecznie „ja” i „ty” zwykle pozostają bytami odrębnymi. Dla „my” Autorka przeznacza mniej miejsca. A może po prostu docenia różnorodność postaw i wartość tego, co osobiste i wyjątkowe? Czy to nie dzięki niej właśnie „ja”, „ty” i „my” mogą być tak blisko siebie, jak w słowie „jatymy”? (Łukasz Janicki).Wydanie książki zostało dofinansowane z programu stypendialnego Prezydenta Miasta Lublin.