W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z ks. prof. Mirosławem S. Wróblem

Spotkanie autorskie z ks. prof. Mirosławem S. Wróblem
Data rozpoczęcia 2016-04-28
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Filia nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Bursztynowa 20
Organizator Filia nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Ks. prof. dr hab. Mirosław Stanisław Wróbel ur. się 18 lipca 1966 r. w Kędzierzynie-Koźlu. W 1985 r. podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie na Wydziale Teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W kwietniu 1991 r. uzyskał tytuł magistra teologii KUL na podstawie rozprawy pt. Noogeneza w twórczości Juliusza Słowackiego, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Czesława Stanisława Bartnika. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 maja 1991 r. W latach 1992-94 odbył studia specjalistyczne z teologii biblijnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując dyplom licencjacki z teologii biblijnej. W latach 1995-98 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

W 1996 r. został delegowany na studia w Uniwersytecie Hebrajskim. W 1998 r. uzyskał dyplom licencjacki z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i od października 1998 r. rozpoczął studia doktoranckie z nauk biblijnych w École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. 4 października 1999 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej na Wydziale Teologii KUL po obronie pracy pt., Aposynagōgos - ekskomunika judeochrześcijan z synagogi (J 9:22; 12:42; 16:2), napisanej pod kierunkiem O. prof. dr hab. Hugolina Langkammera. W lutym 2000 r. przedstawił w École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie pracę naukową (Memoire) pt. ‘The ‘Western’ Text and the Interpretation of Jn 8:31-59. An Attempt in Textual Criticism napisaną pod kierunkiem Prof. Marie-Émile Boismard, O.P. Praca ta uzyskała akceptację Rady Naukowej w jerozolimskiej École Biblique i w maju 2000 r. został dopuszczony do konferencji publicznej (lectio coram), którą przeprowadził pomyślnie. 13 listopada 2003r. jako pierwszy z Polaków w historii École Biblique w Jerozolimie uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych po obronie pracy pt., Who are the father and his children in Jn 8:44? The literary, historical and theological analysis of Jn 8:44 and its context, napisanej pod kierunkiem Prof. Luca Devillersa, O.P. 6 czerwca 2005 r. z wynikiem pozytywnym odbył kolokwium habilitacyjne na podstawie rozprawy Antyjudaizm a Ewangelia według św. Jana.
Nowe spojrzenie na relację czwartej Ewangelii do judaizmu. Od października 2000 r. został zatrudniony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w charakterze asystenta, następnie adiunkta a od stycznia 2006 r w charakterze kierownika Katedry Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki.