W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Wilczyńskim – reżyserem filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Spotkanie autorskie z Mariuszem Wilczyńskim – reżyserem filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Data rozpoczęcia 2021-03-19
Godzina rozpoczęcia 20:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie autorskie

Mariusz Wilczyński – reżyser, scenarzysta, performer, animator samouk, ukończył malarstwo i drzeworyt na łódzkiej ASP. Jest uczniem prof. Stanisława Fijałkowskiego i prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Od 20 lat tworzy autorskie animacje. Jego prace były pokazywane m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMa), Museu Nacional da República w Brazylii, Tokyo International Forum i w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wilczyński tworzy również performensy z muzyką orkiestrową na żywo, prezentując je na całym świecie - od Paryża, przez Hong Kong, aż po Tokio, Genewę i Lwów. Joshua Siegel (kurator ds. filmu w MoMa) powiedział o nim: „Wilczyński należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie.” Od 13 lat uczy animacji klasycznej w PWSFTViT w Łodzi. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”
Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej