W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Bitwa o kulturę. Autor, autor! Teatralny Mash-Up, czyli po co dramatopisarz w teatrze?"

Spotkanie "Bitwa o kulturę. Autor, autor! Teatralny Mash-Up, czyli po co dramatopisarz w teatrze?"
Data rozpoczęcia 2012-04-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Roman Pawłowski
Goście: Jacek Głomb, Piotr Gruszczyński, Janusz Opryński

Wydaje się, że w polskim teatrze coraz mniejszą rolę odgrywają oryginalne teksty dramatów, coraz rzadsza jest wierność oryginalnemu tekstowi napisanemu przez autora, coraz częściej reżyserzy przyznają się do tego, że swoje przedstawienia przygotowują, opierając się na improwizacji i długich „warsztatach” z aktorami.

Popularność zyskuje także praktyka wymieszania wielu różnych tekstów dramaturgicznych z różnych epok. W muzyce popularnej nazywa się to „mash-up”: producent łączy ze sobą dwie, zupełnie odmienne stylistycznie lub pochodzące z różnych epok piosenki, tworząc nową jakość, bardzo daleką od oryginału. Tekst klasyczny staje się wyłącznie punktem wyjścia do swobodnej interpretacji reżysera. Czy polski teatr jest już wyłącznie teatrem reżysera czy też jest w nim jeszcze miejsce dla dramatopisarza? A może zastąpił go już wyłącznie „dramaturg”, który „przepisuje” dawne teksty, zmieniając je w dowolny sposób?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Jacek Głomb - reżyser i dyrektor teatralny, laureat nagrody reżyserskiej im. Konrada Swinarskiego oraz I nagrody X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, organizator Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto”. Do ważniejszych jego spektakli należą: Pasja, Zły, Hamlet. Książę Danii (wspólnie z Krzysztofem Kopką), Obywatel M – historyja, Otello oraz Łemko. Trzy z jego przedstawień zostały przeniesione do telewizji.

Piotr Gruszczyński – krytyk teatralny, dramaturg i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, stały współpracownik Mariusza Trelińskiego. Współautor adaptacji teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego: „(A)pollonii“, „Tramwaju“, „Końca“ oraz „Opowieści afrykańskich według Szekspira“. W 2002 r. opublikował książkę „Ojcobójcy“, będącą pierwsza analizą nowego polskiego teatru. W 2007 r. ukazał się „Szekspir i uzurpator“ – cykl rozmów Gruszczyńskiego z Krzysztofem Warlikowskim.

Janusz Opryński - twórca teatru otwartego w Polsce, założyciel i reżyser teatru "Provisorium". We współpracy z Kompanią "Teatr" zrealizował "Ferdydurke", "Sceny z życia Mitteleuropy" i "Do piachu". Janusz Opryński jest także inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Konfrontacje" Teatralne. Obecnie pełni także rolę dyrektora do spraw artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie.

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego.
Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej