W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Chasydzkie powroty. Album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej

Spotkanie: Chasydzkie powroty. Album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej
Data rozpoczęcia 2018-06-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Chasydzkie powroty. Album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej 
Spotkanie z autorką oraz chasydami bobowskimi: Naomi i Davidem Singerami

Prowadzenie: Emil Majuk

„Starałam się zrozumieć, jak wyglądały stulecia współistnienia Żydów i Polaków na ziemi, którą doskonale znałam” – napisała Agnieszka Traczewska we wstępie do albumu fotograficznego, ukazującego pielgrzymki chasydów do grobów cadyków. Ten świat ortodoksyjnych, tradycyjnie ubranych mężczyzn i pobożnych kobiet nie jest na co dzień dostępny dla postronnych obserwatorów. Autorce udało się uchylić zasłonę tajemnicy i wraz z nimi podróżować szlakiem tradycji religijnych dawnych sztetl.

Album "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych" to kolekcja znakomitych artystycznie fotografii ukazujących chasydów z całego świata, wędrujących do grobów swych duchowych mistrzów. Zgodnie tradycją, co rok, w „jorzeit”, czyli w rocznicę śmierci, dusze cadyków zstępują na ziemię, by wysłuchać ludzkich próśb, przybliżyć je Bogu i wstawić się o błogosławieństwo dla wiernych. Agnieszka Traczewska, dzięki pasji i wieloletniej pracy oraz wbrew chasydzkiemu zwyczajowi uzyskała dostęp do świata zwykle niedostępnego obcym. Jej fotografie mają walor historyczny, lecz przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary. Kadry z Lelowa, Łańcuta, Nowego Sącza, Radoszyc czy Sieniawy odsłaniają wizerunek świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi. Nastrojowym zdjęciom towarzyszą artykuły prof. Marcina Wodzińskiego i prof. Jonathana Webbera oraz refleksje bohaterów fotografii, m.in. Davida Singera, Mordechaja Wolhendlera i Yaakova Lemmera.

Agnieszka Traczewska wraz z Naomi i Davidem Singerami, wspomagającymi ją w przygotowaniu albumu chasydami z rodu Bobov, będą gośćmi Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w środę 27 czerwca 2018 r. o godz. 18:00. 

 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej