W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: "Chwała supermanom" Przemysława Witkowskiego

Spotkanie: "Chwała supermanom" Przemysława Witkowskiego
Data rozpoczęcia 2017-12-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Prowadzenie: Kamil Brewiński

„Brawurowy esej o relacjach pomiędzy współczesną popkulturą a polityką” - tak reklamowana jest książka Przemysława Witkowskiego "Chwała supermanom. Ideologia a popkultura”. 

Wydaje nam się, że popkultura to jedynie forma masowej rozrywki. Często jednak zapominamy, że nasza kultura niesie w sobie zestaw wartości, które przyjmujemy za prawdziwe. Witkowski w swojej książce tropi te wartości i poddaje je krytycznej analizie. Nie jest to pisarz światopoglądowo bezstronny. Jasno określa pozycje, z których występuje. Tym bardziej jednak warto wyrobić sobie zdanie na temat jego analiz i poddać ocenie spojrzenie, jakie nam proponuje.

Książka „Chwała supermanom” (Książka i Prasa, 2017) to analiza najgłośniejszych zjawisk medialnych, seriali filmowych, postaci celebrytów i stylów muzycznych pod kątem kształtowania świadomości zbiorowej i podporządkowania jej regułom konsumpcji i akumulacji kapitalistycznej.

Gdzie wyzyskuje Bruce Wayne? Jaki związek mają zombie i partie socjaldemokratyczne? Co ma wspólnego Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem? Dlaczego boimy się Mariusza Trynkiewicza? Gdzie skończy Justin Bieber? I co na to wszystko Sherlock Holmes? Co na to Batman? I wreszcie: czy na popkulturę rzeczywiście możemy patrzeć jak na ideologię? W sposób, który sugeruje nam Witkowski? O to wszystko prowadzący spotkanie Kamil Brewiński będzie wypytywał autora na spotkaniu w Domu Słów.

Przemysław Witkowski (1982) - publicysta dziennikarz i poeta; studiował stosunki międzynarodowe i kulturoznawstwo; doktor nauk politycznych; pisał do gazet takich jak: „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Le Monde diplomatique”, „Magazyn Miasta”, „Vice”, „Visegrad Insight”, „Krytyka Polityczna” czy „Polska The Times"; członek zespołu „Krytyki Politycznej” i polskiej edycji „Le Monde diplomatique”; wydał trzy tomy poezji ("Lekkie czasy ciężkich chorób", "Preparaty" oraz "Taniec i akwizycja") i tom esejów ("Chwała Supermanom. Ideologia w popkulturze"); zorganizował sześć edycji wrocławskiego Festiwalu Nowej Literatury „Mikrofestiwal”; jego wiersze tłumaczono na angielski, czeski, francuski, słowacki, serbski, ukraiński i węgierski; wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim i Collegium Civitas.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu "W stronę” - serii spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej