W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Czerwona Atlantyda – last minute

Spotkanie: Czerwona Atlantyda – last minute
Data rozpoczęcia 2017-03-17
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Organizator Kultura Enter, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz kwartalnik literacki „Akcent”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

„Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR” i „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy” – o swoich dwóch najnowszych książkach wydanych w oficynie PWN, opowie w Warsztatach Kultury autorski duet Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski.

Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski stanowiącą małżeńsko-pisarski duet. Oboje interesują się kulturą i historią krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Są przeświadczeni, że właśnie ta część świata jest najciekawsza ze wszystkich. Ponadto ona śledzi internacjonalistyczne związki między namiętnością a zbrodnią, on – podąża ścieżkami historii medycyny. Publikowali m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Nowej Europie Wschodniej”. Regularnie współpracują z kwartalnikiem literacko-artystycznym „Akcent”. Już wkrótce będzie można spotkać się z nimi i porozmawiać o ich dwóch najnowszych książkach wydanych w oficynie PWN.

„Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR”: – poświęcony jest powojennym losom mieszkańców Związku Radzieckiego. Kraj ten nie istnieje już od ćwierćwiecza i dla najmłodszych czytelników może być równie odległy jak Cesarstwo Rzymskie. Przez ten czas zdążyły już przylgnąć do niego etykiety supermocarstwa, hegemona czy imperium zła. Dzięki nim łatwiej nam było rozstać się ze światem, który utożsamiał. Dla trzystu milionów obywateli był jednak domem, który z dnia na dzień przestał istnieć. Rozsypała się, zdawało się, nienaruszalna konstrukcja. Wniwecz obróciły się nie tylko butne deklaracje pierwszych sekretarzy, ale też pielęgnowane w cichości ducha marzenia o ukwieconej daczy pod Leningradem czy prychającym zaporożcu. Autorzy postanowili wyciągnąć dłoń po kawałek tej najmniejszej, ludzkiej Atlantydy, by z bliska przyjrzeć się jej barwom.

Druga pozycja, którą podczas spotkania przedstawią nam Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski, również dotyczy ZSRR. „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy” to książka opowiadająca o ikonach socjalistycznej nauki, o jej fenomenie, o wciąż niedocenianej roli radzieckich badaczy pomimo spektakularnych i bezprecedensowych osiągnięć potwierdzanych Nagrodami Nobla. O ludzkich wyborach, dążeniu do sukcesu, wierze w wartości wyższe i tryumf wiedzy, ale też o brudnym zaangażowaniu w politykę. Przedstawia kilkanaście sylwetek naukowców skazanych na zimnowojenną rzeczywistość ZSRR: ich życie, dokonania, porażki, sposoby radzenia sobie z opresyjnym systemem.

Spotkanie poprowadzą Aleksandra Zińczuk i Jarosław Wach.
Zapraszają redakcja Kultury Enter, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz kwartalnik literacki „Akcent”.