W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Ginące tańce, odchodzący tancerze"

Spotkanie "Ginące tańce, odchodzący tancerze"
Data rozpoczęcia 2010-01-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14
Kategoria Spotkanie

Spotkanie obejmie:
* prezentację filmów archiwalnych i całkiem nowych
* opowieść o polskich tańcach tradycyjnych dawniej i dziś
* warsztaty tańców z różnych regionów Polski
* dyskusję na temat szans i możliwości zachowania i rozwoju polskiego dziedzictwa tanecznego


Spotkanie jest podsumowaniem projektu Grzegorza Ajdackiego "Ginące tańce, odchodzący tancerze". Projekt zrealizowany dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt "Ginące tańce, odchodzący tancerze" powstał w celu poszerzenia wiedzy o zróżnicowaniu naszych tradycji tanecznych. Taniec wiejski, zwłaszcza w formie niestylizowanej, służącej do zabawy, a nie do oglądania, jest nadal jedną z najbardziej zaniedbanych gałęzi kultury i sztuki.
Wszak prezentacje przygotowane na scenę przez zespoły pieśni i tańca rządzą się zupełnie innymi prawami niż wiejska zabawa na dechach. Czy istnienie tego typu zespołów zubaża taneczne dziedzictwo kulturowe Polski, czy może je podtrzymuje w obliczu obumierania fenomenu wiejskich zabaw przy muzyce tradycyjnej? Dlaczego tancerze najstarszego pokolenia tańczą (tańczyli) inaczej niż dzisiejsza młodzież? Dlaczego niektóre tańce z odległych krańców kraju tak bardzo są do siebie podobne, a w centrum Polski w ogóle nie występują? Czy można zatańczyć tak, jak tańczono w XVII w.? Czy za 20 lat młodzież będzie miała od kogo uczyć się tradycyjnych tańców? Czy są jakieś sposoby na zachowanie tradycji tanecznych w Polsce?

Grzegorz Ajdacki - tańczy tradycyjne tańce od roku 2000. Związany ze Stowarzyszeniem Dom Tańca w Warszawie. W 2002 r. pomagał w warsztatach i zabawach realizowanych w ramach projektu Korzenie, jak również na Taborze DT w Chlewiskach oraz na festiwalu Le Grand Bal de l`Europe w Gennetines. Od 2004 r. prowadzi warsztaty na Taborach DT oraz regularne spotkania taneczne w Warszawie. W marcu 2006 r. uczył polskich tańców i zabaw dzieci i dorosłych w Portugalii. Interesuje się tradycyjnymi tańcami ludowymi i ich odmianami regionalnymi. Ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, ucząc się od wiejskich tancerzy, jak również z archiwalnych nagrań wideo. Mieszka w Warszawie. (źródło: www.tabor.domtanca.art.pl)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej