W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie inaugurujące Salon Kultury

Spotkanie inaugurujące Salon Kultury
Data rozpoczęcia 2009-02-18
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie

"Kultura Enter. Miesięcznik wymiany idei" zaprasza na spotkanie inaugurujące Salon Kultury

W ramach spotkania odbędzie się dyskusja promująca 13 numer ukraińskiego półrocznika historycznego "Ukraina Moderna" oraz prezentacja środowiska skupionego wokół czasopisma.

O historii pod znakiem zapytania - nierozwiązanych problemach historii Ukrainy opowiedzą zaproszeni goście:
Andriy Portnov (Kijów) - redaktor prowadzący
Volodymyr Masliychuk (Charków) - współredaktor
Andrzej Gil (Lublin) - Instytut Europy Środkowo-Wschodniej

Spotkanie poprowadzi Paweł Laufer (Kultura Enter, Lublin)


"Ukraina Moderna"
Redaktorami czasopisma są czterej historycy - Ihor Hyrycz, Wolodymyr Masliychuk, dobrze znany w Polsce prof. Jarosław Hrycak, autor książki "Historia Ukrainy 1772 - 1999. Narodziny nowoczesnego narodu" oraz Andrij Portnow jako redaktor prowadzący. Ukraina Moderna powstała w 1996 roku, jako rocznik Instytutu badań historycznych Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Redaktorem naczelnym był prof. Jarosław Hrycak, a czasopismo wydawane było, podobnie jak dziś, przez kijowskie wydawnictwo Krytyka. Od 12 tomu Ukraina Moderna zmieniła format, by stać się pierwszym w Ukrainie interdyscyplinarnym czasopismem naukowych, podejmującym równy dialog z innymi wiodącymi tego typu czasopismami na świecie. We wstępie do 12 numeru redaktorzy piszą, że impulsem do zmian była potrzeba rozszerzenia pola dyskusji oraz przeformułowania czasopisma w kierunku bardziej uniwersalnym. Nowymi elementami, zarówno w warstwie tekstowej jak i konceptualnej jest wprowadzenie tematyczności i tytułu dla każdego numeru, anonimowe recenzowanie wszystkich nadesłanych do redakcji artykułów oraz regularne adnotacje wiodących czasopism historycznych. Jednym z celów redaktorów Ukrainy Moderny jest dążenie, by czasopismo stało się trybuną nowego pokolenia intelektualistów oraz platformą dialogu między naukowcami z Ukrainy i ze świata.
Tadeusz Iwański
www.pk.org.pl


Spotkaniu patronuje Polskie Radio Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej