W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie: Jaka kultura?
Data rozpoczęcia 2015-11-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ul. Wyżynna 16
Organizator DDK „Czuby Południowe”
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Gość – Marcin Wroński

Prowadzenie – red. Agata Koss-Dybała (Polskie Radio Lublin)

Pierwsze spotkanie z Cyklu „Jaka kultura?”. Gościem Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe” będzie Marcin Wroński – pisarz i redaktor, autor kryminałów o Komisarzu Maciejewskim. Spotkanie poprowadzi red. Agata Koss-Dybała z Polskiego Radia Lublin, pomysłodawczyni i prowadząca spotkania z Cyklu „Kryminalne czwartki w Lublinie”.
Marcin Wroński zadebiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992), wkrótce wydał też mikropowieść pijacko-przygodową „Obsesyjny motyw babiego lata” (1994), snując w niej niczym sieć pajęczą m.in. wizję podboju Ameryki przez papierosy marki Zaporozkije. Był felietonistą i dziennikarzem radiowym (Radio TOP, Lublin), nauczycielem, przez długie lata redagował książki dla dzieci, a także pisał do nich teksty.

W 2007 roku ukazała się pierwsza książka z serii retro kryminałów o dawnym Lublinie, których głównym bohaterem jest Komisarz Zyga Maciejewski, pt. „Morderstwo pod cenzurą” (książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2008). Następna „Kino Venus”, wydana w 2008, została zgłoszona do Paszportu „Polityki” w 2008 i nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2009. Trzecia z serii, tym razem wojenna i okupacyjna powieść „A na imię jej będzie Aniela”, ukazała się w 2011 roku (nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2012), rok później kolejna, „Skrzydlata trumna” (Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników 2013), zaś w 2013 roku „Pogrom w przyszły wtorek” (Nagroda Wielkiego Kalibru, Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników oraz nagroda na festiwalu „Kryminalna Piła” w 2014), kryminał retro tym razem w całości rozgrywający się w czasach tuż po II wojnie światowej. W kolejnym roku ukazała się „Haiti”, szósta powieść kryminalna o komisarzu Maciejewskim.

Za wkład powieści o Komisarzu Maciejewskim w budowanie wizerunku miasta w 2009 roku regionalne media przyznały autorowi honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej), a w 2012 roku, podczas uroczystej premiery „Skrzydlatej trumny”, otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublina. Za tę samą książkę w 2013 roku przyznano autorowi Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin za rok 2012.

O cyklu:
Otwarty na propozycje cykl spotkań poświęcony zjawiskom współczesnej kultury. Spotkania z gośćmi, rozmowy na temat nowości filmowych, wydawniczych, teatralnych, prelekcje, wykłady, dyskusje. Raz w miesiącu spotykamy się, by porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na tematy ważne dla współczesnej kultury. Kuratorką cyklu jest Dorota Lesiak.