W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Kultury Enter № 12

Spotkanie Kultury Enter № 12
Data rozpoczęcia 2013-12-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie

Spotkanie wokół publikacji poświęconych kwestiom demokracji miejskiej, partycypacji w planowaniu przestrzennym oraz społecznym i kulturowym fenomenom „miejskości”.

Prezentacja wydawnictw o demokracji miejskiej
„Anty-Bezradnik przestrzenny” Lech Mergler (Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”, Poznań)
„Kultura Enter. Koncepty miejskie” Grzegorz Kondrasiuk („Kultura Enter”, Lublin)

Dyskusja
Lech Mergler (Stowarzyszenie „Prawo do Miasta”, Poznań)
Hubert Trammer (Politechnika Lubelska. Wydział Budownictwa i Architektury)
Grzegorz Kondrasiuk („Kultura Enter”, Lublin)
Prowadzenie – Jan Kamiński („Rada Kultury Przestrzeni”, Lublin)

Prawo do miasta – to prawo do współdecydowania.
W ciągu ostatnich kilku lat temat miasta jako wspólnoty i idea partycypacyjnego kształtowania jego przestrzeni przeżywają prawdziwy renesans. W wielu miastach Polski uaktywniły się oddolne środowiska, które podjęły na ten temat dialog z lokalną administracją. Mieszkańcy postrzegający przestrzeń miejską jako wspólne dobro podlegające szczególnej trosce coraz skuteczniej korzystają z narzędzi demokracji, próbując włączyć się w procesy decyzyjne. Ta sytuacja rodzi wiele wyzwań, pytań i wątpliwości. Właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać.

„Anty-bezradnik miejski: prawo do miasta w działaniu” - książka autorstwa Lecha Merglera, Kacpra Pobłockiego i Macieja Wudarskiego – to zestaw narzędzi intelektualnych oraz formalno-prawnych – które umożliwiają mieszkańcom upominanie się o swoje „prawo do miasta”. Napisany przez społeczników z ponad sześcioletnim doświadczeniem, stanowi odpowiedź na powszechnie panującą bezradność w obliczu dominującego w Polsce „chaosu urbanistycznego”. Jest to opis mechaniki „gry o miasto” oraz możliwości włączenia się w nią przez mieszkańców. Pierwsza część książki przedstawia szereg pojęć, które mogą być pomocne w zrozumieniu „działania” współczesnych polskich miast; pokazuje logikę, która kryje się za pozornym bezładem polskiej przestrzeni. Druga część przedstawia szereg najistotniejszych problemów przestrzennych, a następnie opisuje dynamikę przeradzania się tych problemów w konflikty społeczne. Ostatnia część porządkuje i wyjaśnia istniejące regulacje prawne, które umożliwiają mieszkańcom uczestnictwo w dwóch najważniejszych ścieżkach kształtowania przestrzeni we współczesnej Polsce: w procedurach uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz postępowaniach administracyjnych związanych z wydawaniem tak zwanych warunków zabudowy. „Anty-bezradnik przestrzenny” w wersji elektronicznej jest dostępny pod adresem: http://publica.pl/wp-content/uploads/2013/08/Antybezradnik_www.pdf
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce coś zrobić w swoim mieście. Książkę powinien przeczytać też każdy, kto pewnego dnia nie chce się obudzić z widokiem stacji benzynowej albo wykonanej z blachy falistej konstrukcji marketu czy zakładu przemysłowego za oknem. Książka napisana przez społeczników na ponad 250 stronach opowiada o tym, czym jest współczesne miasto i jak sobie z nim radzić.
„Gdy chcą wybudować supermarket pod twoim oknem masz prawo się wtrącać”, Przemysław Jedlecki, Gazeta Wyborcza

„Kultura Enter. Koncepty miejskie” to antologia artykułów o tematyce miejskiej, ale zarazem – prezentacja sposobów rozumienia, opowiadania, używania miasta; szkic mapy pojęciowej za pomocą której można przyłapać jego fenomen. Spośród kilkudziesięciu tekstów miejskich, które ukazały się w magazynie kulturaenter.pl w latach 2008-2012, redaktorzy wybrali zawiera dziewiętnaście artykułów, pogrupowanych wokół tematów/tagów: „Dzieciństwo”, „Edukacja”, „Konflikt”, „Ludzie”, „Stolica”, „Utopia”, „Zmysły”. Książka będzie darmowo dystrybuowana podczas spotkania. „Koncepty miejskie” w wersji elektronicznej dostępne pod adresem: kulturaenter.pl

O uczestnikach dyskusji:
Lech Mergler - z wykształcenia inżynier elektronik, z zawodu wydawca, redaktor i publicysta, z zamiłowania – działacz społeczny. Twórca i redaktor naczelny m.in. miesięcznika „Kurier Czytelniczy” (1994–2001), publikował w wielu czasopismach i w kilku książkach naukowych i popularnonaukowych. Jeden z założycieli ruchu i Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich, pomysłodawca i koordynator projektu Anty-Bezradnik miejski. Wcześniej opracował i wdrożył w Poznaniu projekt Biuro Demokracji Uczestniczącej. Członek zarządu i współzałożyciel Stowarzyszenia „Prawo do Miasta”.

Jan Kamiński - architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, organizator konsultacji społecznych odnowy lubelskich terenów zieleni. Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin. W ramach Rady i Forum Kultury Przestrzeni pracuje na rzecz rozwoju partycypacji społecznej i jakości przestrzeni w Lublinie.

Hubert Trammer – architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Członek jury konkursów architektonicznych oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie czy Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin. Wiceprezes Oddziału Lublin Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Współpracuje między innymi z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury OSSA, Fundacją Twórców Architektury, miesięcznikiem Architektura-murator, dwumiesięcznikiem A10 – New European Architecture, Stowarzyszeniem Ochocianie, European Assembly of Students of Architecture EASA, Galerią Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Warsztatami Kultury w Lublinie, Stowarzyszeniem na Rzecz Poprawy Środowiska Mieszkalnego Odblokuj, Fundacją Centrum Architektury, Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, Ośrodkiem Kultury Ochoty, Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej, Wydziałem Architektury ETH w Zurychu, Instytutem Mediów, Architektury i Wzornictwa Strelka w Moskwie.

Grzegorz Kondrasiuk – redaktor naczelny magazynu "Kultura Enter" (http://kulturaenter.pl/); wykładowca UMCS, krytyk teatralny, bloger, dramaturg. W latach 2009–2011 pracował w zespole Lublin ESK 2016, m.in. jako redaktor obu aplikacji konkursowych Lublina. Uczestnik lubelskiego Forum Kultury Przestrzeni. Redaktor kilkunastu publikacji, m.in.: Po co nam centra kultury?, Lublin Facing East, Kultura Enter. Koncepty miejskie, Jan Świdziński - Konteksty, Ukrainski zriz - Ukraiński przekrój: sztuka współczesna Ukrainy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej