W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Majdanek w pamięci rodzinnej. Opowieść o Romualdzie Sztabie

Spotkanie: Majdanek w pamięci rodzinnej. Opowieść o Romualdzie Sztabie
Data rozpoczęcia 2018-09-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Organizator ​Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Majdanek w pamięci rodzinnej”. Gościem spotkania będzie Ewa Sztaba-Chmielarz, córka byłego więźnia Majdanka Romualda Sztaby. 

Ewa Sztaba-Chmielarz opowie o powojennych losach swojego ojca oraz wpływie doświadczeń obozowych na jego życie i relacje rodzinne. Podczas spotkania przekaże ponadto do zbiorów Muzeum pamiątki związane z Romualdem Sztabą i jego pobytem w obozie na Majdanku.

Romuald Sztaba urodził się 26 maja 1913 r. w Dąbrowie Górniczej. Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego oraz szkołę Podchorążych Sanitarnych Rezerwy. Był żołnierzem kampanii wrześniowej i członkiem konspiracji. W styczniu 1941 r. został aresztowany za udział w ruchu oporu w Dąbrowie Górniczej i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. W lutym 1942 r. deportowano go na Majdanek, gdzie początkowo był magazynierem, a wiosną objął funkcję lekarza w rewirze pola I w bloku chirurgicznym. Pracował także w bloku dla chorych na tyfus i świerzb. Działał w obozowym ruchu oporu, współpracował z PCK. Od 1955 r. mieszkał w Gdańsku. Był kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej Akademii Medycznej. W 1971 r. otrzymał tytuł profesora. Był cenionym specjalistą chirurgii i urologii dziecięcej, wykładowcą w Akademii Medycznej w Gdańsku. Zmarł 24 lipca 2002 r.

Spotkania z cyklu „Majdanek w pamięci rodzinnej” mają na celu przybliżanie sylwetek byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, których postawy w KL Lublin szczególnie pozytywnie zapisały się w pamięci współwięźniów. Narratorami ich historii są najbliższe im osoby – dzieci, wnukowie, przyjaciele, którzy w swoich opowieściach wiele uwagi poświęcają także powojennym losom bohaterów spotkań i ich codziennemu życiu. Nawiązywanie i pielęgnowanie relacji z rodzinami odchodzącego pokolenia byłych więźniów obozu podtrzymuje pamięć o niezwykłych postaciach-bohaterach okresu okupacji.