W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie: Miejsce, którego nie ma

Data rozpoczęcia 2017-02-07
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 | Sala Kinowa
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Dyskusja podsumowująca półroczny projekt artystyczny "Miejsce, którego nie ma", realizowany na zaproszenie Punktu Kultury na terenie Schroniska dla bezdomnych kobiet przy ulicy Bronowickiej w Lublinie. Działania Sylwii Janasz i Jakuba Szafrańskiego to m.in. budowa skrzynki na zioła i kwiaty, artystyczny recykling Gazety Prawnej pod hasłem "Robią nas w balona - zrobimy pompona", akcja "Odzysk", w ramach której artyści odzyskali kilka toreb jedzenia z kontenera pod jednym z lubelskich marketów.

Do dyskusji o sytuacji bezdomnych kobiet w Lublinie zaprosiliśmy przedstawicieli Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Fundacji Między Nami, autorów projektu, oraz instytucje i organizacje zajmujące się problemem bezdomności w Lublinie. 

Kontakt z ludźmi którzy stracili cały swój materialny dobytek i znaleźli się w kryzysie bezdomności jest wstrząsający i trudny do opisania ponieważ otwiera przestrzeń lęku o byt, o ludzką godność, prawo do samostanowienia o swoim życiu. Pozwala stanąć oko w oko z lękiem dotyczącym wykluczenia społecznego, bycia kimś funkcjonującym na marginesie, w totalnym opuszczeniu i samotności ze swoimi problemami. Wejście w relacje z tym problemem i kobietami doświadczającymi go na co dzień można porównać do inicjacji - obrzędu wejścia na kolejny, wyższy poziom wtajemniczenia w strukturę naszego społeczeństwa. Poziom ten pokazuje w jakim kryzysie wartości ludzkich rzeczywiście funkcjonujemy. Zmierzenie się z tym tematem i zasymilowanie go w świadomości mieszkańców miasta było zamierzeniem tego projektu bo tylko z takiego poziomu może dokonać się zmiana.
 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne