W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Muzyczne „cytaty” w kinie (i nie tylko) Część II

Spotkanie: Muzyczne „cytaty” w kinie (i nie tylko) Część II
Data rozpoczęcia 2015-02-19
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Piąte spotkanie z Cyklu "Profesor Kęsik Prezentuje".

W czasie pierwszego spotkania z muzyką w kinie dominował film włoski i francuski. W obecnym, „paleta” utworów niosących muzykę będzie szersza: obok filmów amerykańskich pojawi się film szwedzki oraz międzynarodowa produkcja Romana Polańskiego. Nie zabraknie również widowisk innego rodzaju (spektakl Teatru TVP, polski serial telewizyjny, dokument filmowy). We wszystkich odnajdziemy wcześniejszy podział na związek „organiczny” muzyki i widowiska („Pianista”), tworzące klimat muzyczne tło („Podróż do Nowej Ziemi”, „Miłość Elwiry Madigan”, francuski dokument o Afryce) i rzeczywisty „cytat” muzyczny („Pan Gustaw i Matylda”, „Fałszerze”). Ponownie będziemy podkreślać znaczenie sztuk wizualnych dla popularyzacji muzyki klasycznej (wielokrotnie doświadczyłem go osobiście, z wielką radością i zachwytem). Podobnie jak poprzednia i ta prezentacja nie będzie próbą naukowego wykładu, a raczej spontanicznym przeglądem olśnień i oczarowań prowadzącego w dziedzinie sztuki.
Usłyszymy utwory Vincenzo Belliniego, Fryderyka Chopina, Léo Delibes’a, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franciszka Schuberta. A na koniec – muzyczna niespodzianka…

O Cyklu:
Proponowany cykl ośmiu wystąpień, to rodzaj zaproszenia do wspólnej, bardzo subiektywnej wędrówki przez krainę muzyki. Nie chodzi tu bynajmniej o prezentację systematycznej wiedzy muzycznej (której autor zresztą nie ma), raczej o dzielenie się wrażliwością, zachwytem, osobistymi wspomnieniami, nierzadko poruszającymi, często również zabawnymi, z różnego rodzaju imprez i wydarzeń muzycznych. Tematyka spotkań obejmować będzie przede wszystkim kwestię „programowości” muzyki (3 spotkania), jej szeroko rozumianej zdolności „przedstawiania” rzeczywistości, często obecnie poddawanej w wątpliwość, a nawet negowanej. Obok tego rodzaju problemów ogólnych, omawiane i prezentowane będą również zagadnienia bardziej szczegółowe, takie np. jak niespecjalnie znana francuska muzyka klawesynowa i organowa (2 spotkania), czy fascynujący problem wariacji (ile można „wycisnąć” z jednego tematu?). Osobny rozdział (2 spotkania) poświęcony będzie specyficznie rozumianym „cytatom” muzycznym w filmach i sztukach teatralnych, połączony z prezentacją fragmentów konkretnych filmów i spektakli.
Spotkania prowadzi prof. Marek Kęsik, znany lubelski meloman. Pracuje w Instytucie Filologii Romańskiej UMCS. Muzyką klasyczną interesuje się od czasu swoich studiów na UJ w Krakowie. Wiedzę „okołomuzyczną” czerpie z różnego rodzaju opracowań (specjalistycznych słowników, encyklopedii, przewodników, monografii). Problematykę muzyczną (szczególnie zagadnienia programowości i wariacji) z powodzeniem wplata w tematykę swoich seminariów magisterskich i innych zajęć z językoznawstwa romańskiego.

Wstęp wolny