W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego

Spotkanie: Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego
Data rozpoczęcia 2022-12-01
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Al. Racławickie 14, Aula Prymasa Wyszyńskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Fundacja Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej, Wydział Nauk Humanistycznych KUL Instytut Literaturoznawstwa Katedra Literatury Polskiej XX i XXI Wieku, Fundacja Civitas Christiana zapraszają do udziału w konferencji poświęconej twórczości i postaci polskiej pisarki Zofii Kossak. Spotkanie pt. „Odkrywać Zofię Kossak na nowo w 100-lecie debiutu literackiego”. 

Zofia Kossak wywodząca się z ziemi lubelskiej (ur. Kośmin, powiat Puławy), to pisarka, uznawana w powieści historycznej za następczynię J. I. Kraszewskiego i H. Sienkiewicza, której utwory, cenione za humanizm i epicki rozmach, piękną i bogatą polszczyznę, patriotyzm i uniwersalizm, wysoki artyzm i przesłanie wychowawcze, były wielokrotnie wznawiane oraz tłumaczone na ponad 20 języków. Za swoją twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym – w r. 2018 – Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. Jednak Zofia Kossak to nie tylko pisarka, reportażystka i publicystka, ale także działaczka społeczna, więźniarka Auschwitz-Birkenau oraz Pawiaka; w czasie okupacji zaangażowana w działalność Podziemnego Państwa Polskiego, była współzałożycielką Frontu Odrodzenia Polski, a także wyjątkowego w skali europejskiej Komitetu Pomocy Żydom.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem JE Stanisława Budzika Metropolity Lubelskiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu Warto być Polakiem.
Wsparcia konferencji udzieliła także GRUPA AZOTY PUŁAWY.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej