W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Otwartej Sieci Osób Kultury Reagujemy!

Spotkanie Otwartej Sieci Osób Kultury Reagujemy!
Data rozpoczęcia 2023-06-05
Godzina rozpoczęcia 11:00
Data zakończenia 2023-06-05
Godzina zakończenia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Podczas spotkania w Lublinie zapoznamy się z przykładami projektów realizowanych w sferze międzykulturowej, dowiemy się także, jakie potrzeby mają osoby artystyczne przybywające do Lublina oraz jak widzą lubelską kulturę osoby z doświadczeniem migracji. Na spotkanie zapraszamy wszystkie osoby związane z sektorem kultury – zarówno te pracujące w publicznych instytucjach i ośrodkach kultury, jak i tych zaangażowanych w działania organizacji pozarządowych i niesformalizowanych kolektywów. Spotkanie to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, ale również rozwijania współpracy i sieci kontaktów z innymi instytucjami, organizacjami i osobami działającymi w obszarze kultury z całej Polski.

Otwarta sieć osób kultury Reagujemy! zbiera, poddaje refleksji i upowszechnia praktyki oraz rozwiązania do pracy w obszarze kultury na rzecz międzykulturowego społeczeństwa. W kontekście kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, agresji Rosji na Ukrainę czy zwiększającej się różnorodności etnicznej w Polsce, czujemy potrzebę nowego namysłu nad misją, programem, sposobami organizacji pracy i relacjami z odbiorcami i odbiorczyniami wydarzeń kulturalnych.

Program wydarzenia:

11.00–12.30: spotkania (Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5)

 • Artist in Residency Queer Station – Ukraińskie rezydencje artystyczne Biblioteki Azyl
 • Filip Kijowski (on/jego) – artysta, performer, twórca Biblioteki Azyl – społecznej biblioteki queerowej w Lublinie.
 • Glam Gargoyle (ona/jej) – multidyscyplinarna artystka z Berdiańska (Ukraina). Pracuje z tematami utopii, aby podporządkować sobie codzienność. Rezydentka Biblioteki Azyl.
 • Z otwartymi sercami: Moja praca w instytucjach kultury miasta Lublin
 • Taisiia Shevchenko (ona/jej) – wykładowczyni w Katedrze Pracy Socjalnej i Zarządzania Działalnością Socjokulturalną Sumskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Antona Makarenki. Współzałożycielka Kreatywnej grupy animatorów „Let’s Play!”. Trenerka animatorów i organizatorów wypoczynku.
 • Włączanie osób migranckich przez kulturę – przykład miejskich instytucji kultury w Lublinie
 • Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (ona/jej) – Zastępczyni Prezydenta miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

12.30–13.00: przerwa kawowa

13.00–14.30: spotkania (Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5)

 • The Sound of the Pandemic
 • Sean Magavu (on/jego) – student, młody popularyzator kultury zajmujący się wszystkimi jej aspektami (również rozrywką i sportem).
 • Kultura Głuchych z Ukrainy
 • Anna Cherkavska (ona/jej) – Głucha tłumaczka języka migowego z Ukrainy.
 • Integracja młodzieży polsko-ukraińskiej na przykładzie teatralnego działania
 • Małgorzata Adamczyk (ona/jej) – kierowniczka działu edukacji w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie, polonistka, teatrolożka, reżyserka teatralna, instruktorka zajęć teatralnych, koordynatorka projektów edukacyjno-teatralnych.

14.30–16.00: przerwa obiadowa

16.00–18.00: spotkania (Centrum Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39b)

 • Książka jako sposób przybliżenia domu
 • Yaryna Posuniak (ona/jej) – architektka, historyczka sztuki, twórczyni Wielokulturowej Biblioteki w Lublinie.
 • Wizyta studyjna w Centrum Baobab
 • Marta Sienkiewicz (ona/jej) – psycholożka, dyrektorka biura Homo Faber, odpowiedzialna za działania komunikacyjne organizacji.

19.00–20.00: oprowadzanie po aktualnych wystawach (Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5)

Organizacja: Olga Brzezińska, Krystian Kamiński
Koordynacja: Diana Kołczewska
Tłumaczenia: Daria Durka, Volodymyr Dyshlevuk, Katarzyna Harasim, Krystian Kamiński, Małgorzata Kołtun, Katarzyna Krysa, Aleksandra Miętus, Ewelina Lachowska, Yuliia Shevchuk, Wioletta Stępniak, Aleksandra Surdacka, Weronika Żminda

Dostępność: Wydarzenie odbywa się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wydarzenie tłumaczone na język ukraiński; tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy; tłumaczenie: Ewelina Lachowska. Wydarzenie tłumaczone na język angielski.
Wstęp: wolny, obowiązuje rejestracja przez formularz. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej