W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie pod tytułem "Stefan Wojciechowski - historyk, nauczyciel i regionalista"

Spotkanie pod tytułem "Stefan Wojciechowski - historyk, nauczyciel i regionalista"
Data rozpoczęcia 2011-12-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Sztuki Domu Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z cyklu Twórcy, dobrodzieje i przyjaciele Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego

Spotkanie poprowadzi: Ewa Hadrian

Ewa Hadrian – polonista (KUL), bibliotekarz (starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie), bibliolog i bibliofil (członek Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki), wieloletni współpracownik Radia Lublin (autorka m.in. kilkuset felietonów radiowych emitowanych w cyklu „5 minut z książką”), współautorka telewizyjnego programu kulturalnego „Afisz” (TVP Lublin). Popularyzatorka literatury i czytelnictwa.

Stefan Wojciechowski, nazwisko rodowe Brydak – historyk, nauczyciel, regionalista. Urodził się 31 grudnia 1898 roku (w metryce 1 stycznia 1899) w Rzeszowie (w dzielnicy Staromieście). Uczęszczał do szkół w Rzeszowie i Przemyślu. Egzamin dojrzałości (z wyróżnieniem) złożył w 1917 roku. W czasie pierwszej wojny światowej krótko służył w armii austriackiej. Po zakończeniu wojny odbył studia teologiczne. Był wikarym w Drohobyczu, później w Krakowie. W latach 1922-1925, już jako osoba świecka, pod nazwiskiem Wojciechowski, odbył studia z zakresu historii i geografii w Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1927 roku uzyskał stypendium naukowe Akademii Umiejętności i przebywał w Wiedniu, gdzie zbierał materiały naukowe do dysertacji doktorskiej. Doktorat z filozofii w zakresie historii uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1930 na podstawie rozprawy Krajobraz dawnej Ziemi Lubelskiej w rozwoju historycznym. Przez rok (1926) pracował w Uniwersytecie Ludowym w Szycach pod Krakowem, który był prowadzony przez Ignacego Solarza. W roku 1927 - na krótko - podjął pracę nauczycielską w Krakowie. W tymże roku przybył do Lublina. Rozpoczął pracę w szkolnictwie średnim (Gimnazjum im. Vetterów i Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica, następnie pracował w administracji szkolnej (Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego). Równocześnie od 1937 roku aż do okupacji niemieckiej pracował także w Państwowym Pedagogium im. Ewarysta Estkowskiego (w szkole ćwiczeń).

Powiązane:

Dom Kultury LSM