W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie poświęcone Pamięci Mirosława Dereckiego (1936-1998)

Spotkanie poświęcone Pamięci Mirosława Dereckiego (1936-1998)
Data rozpoczęcia 2016-02-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Pretekstem do spotkania wspomnieniowego o jednym z najwybitniejszych lubelskich dziennikarzy i reportażystów, jest 80. rocznica Jego urodzin. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja serwisu internetowego poświęconego Mirosławowi Dereckiemu, zawierającego wspomnienia Jego przyjaciół i współpracowników, audycje radiowe Mirosława Dereckiego, zdjęcia archiwalne oraz pogłębioną bibliografię Jego tekstów dziennikarskich przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Mirosław Derecki urodził się w Lubartowie. Studiował weterynarię, choć jego pasją było aktorstwo. Został dziennikarzem, ale nie zrezygnował z działalności estradowej udzielając się przez wiele lat w lubelskich kabaretach. Pisał książki poważne, dokumentalne, ale i reporterskie gawędy, w których utrwalił Lublin, jakiego już dawno nie ma - jego mieszkańców, kulturę, nastrój. Jego teksty pojawiały się od 1960 r. w "Kamenie", a także w "Relacjach" czy "Kurierze Lubelskim". Od 1991 rozpoczął współpracę z lubelskim oddziałem "Gazety Wyborczej". Jej efektem była wyjątkowa książka pt. Weekend wspomnień, która zawierała wybór 14, z ponad 300, opowieści o Lublinie, jakie ukazały się na łamach "Gazety w Lublinie". Mirosław Derecki był także współautorem wielu audycji i programów dla lubelskiego Radia i Telewizji. Książki Mirosława Dereckiego, które ukazały się drukiem: Śladami hubalczyków (1971), Tropem majora Hubala (1971), Na ścieżkach polskich komandosów (1981), Na studenckim szlaku (1995), Weekend wspomnień (1988), Mój Kazimierz (1999), Lubelskie lata Edwarda Stachury (2009).