W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie promocyjne nowego numeru Pisma Folkowego

Spotkanie promocyjne nowego numeru Pisma Folkowego
Data rozpoczęcia 2016-11-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Mała Sala Widowiskowa ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul.Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Redakcja Pisma Folkowego zaprasza na prezentację nowego numeru czaspisma poświęconego aktualnym zagadnieniom kultury tradycyjnej i folkowej. W jego ramach zaplanowany został kameralny koncert Scholi Świętego Wawrzyńca z towarzyszeniem Zespołu Śpiewaczego „Rola” z Motycza oraz kilka pieśni w wykonaniu Tomasza Rokosza akompaniującego sobie na lirze korbowej.

Tematem będą tradycyjne pieśni o Świętych Pańskich. Ważnym punktem spotkania będzie promocja „Śpiewnika kościelnego z melodyjami” ks. M.M. Mioduszewskiego. W koncercie wystąpią i o okolicznościach wydawnictwa opowiedzą członkowie Scholi Świętego Wawrzyńca.

Tematem przewodnim numeru jest moda w folku. Pytamy „znaczących ludzi folku”, którymi są: dr Joanna Dziadowiec, Magda Wieczorek-Duchewicz, Jan Trebunia, Angela Gaber i Stefan Bracha o wyobrażenie i miejsce mody w ich świecie.

Pokazujemy jak ważna jest sztuka ludowa i jak wpływa na współczesnego człowieka (słomiane pająki Tomasza Krajewskiego, malarstwo Stanisława Koguciuka, koronka klockowa w Bobowej). Przywołujemy wspomnienie wakacyjnych festiwali – kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, zakopiańskiego Święta Gór i sądeckiej Pannonica Folk Festival. W stałych działach poświęconych zagadnieniom teoretycznym i dokumentowaniu tradycji zajmujemy się rytmem w muzyce (Stattia Tarkiwska) i repertuarem pieśni o Świętych Pańskich (dr Agata Bielak).

W numerze nie zabrakło nowych przekładów tekstów piosenek Maćka Frońskiego, felietonu Tomasza Janasa i recenzji płytowej Wojtka Bernatowicza. Ponad to, jak zwykle nowości płytowe, prezentacje i relacje z wydarzeń najnowszych.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej