W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie promocyjne publikacji "Akta sejmikowe ziemi chełmskiej 1572-1668"

Spotkanie promocyjne publikacji "Akta sejmikowe ziemi chełmskiej 1572-1668"
Data rozpoczęcia 2014-03-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Instytut Historii UMCS i Archiwum Państwowe w Lublinie zapraszają na promocję publikacji "Akta sejmikowe ziemi chełmskiej 1572-1668" wyd. Wiesław Bondyra, Henryk Gmiterek, Jerzy Ternes Lublin 2013, Fontes Lublinenses t. V

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Henryk Gmiterek

Akta sejmikowe były rezultatem działalności sejmików ziemskich jako podstawowych organów samorządu szlacheckiego dawnej Rzeczypospolitej. Z uwagi na znaczenie sejmików w zarządzaniu państwem oraz wagę i wszechstronność podejmowanych na tym forum spraw, są one cennym źródłem do poznania zarówno dziejów lokalnych, jak i całego kraju. Na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny funkcjonowały dwa sejmiki: w Lublinie dla województwa lubelskiego i w Chełmie dla ziemi chełmskiej, stanowiącej autonomiczną w dużym stopniu część województwa ruskiego. Publikacja akt chełmskich jest zatem ważnym krokiem do lepszego poznania historii naszego regionu. Edycja przygotowana została przez pracowników Instytutu Historii UMCS, od lat zajmujących się ziemiami pogranicza etnicznego polsko-ruskiego, ziemią chełmską w szczególności. Jest wśród nich m. in. autor pierwszej monografii sejmiku chełmskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej