W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie promocyjne serwisu internetowego "Lublin w dokumencie"

Spotkanie promocyjne serwisu internetowego "Lublin w dokumencie"
Data rozpoczęcia 2010-02-23
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Program spotkania:

* prezentacja serwisu internetowego "Lublin w dokumencie"
* dyskusja, w której udział wezmą:prof. dr hab. Ryszard Szczygieł (UMCS), dr Piotr Dymmel (Archiwum Państwowe w Lublinie), Tomasz Pietrasiewicz (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN") i dr Marcin Pytel (pomysłodawca i autor opracowań merytorycznych projektu)
* prezentacja oryginalnych dokumentów lubelskich i innych materiałów archiwalnych, która odbędzie się w galerii wystawowej Archiwum.Państwowego w Lublinie.

W serwisie internetowym "Lublin w dokumencie"

www.lublinwdokumencie.teatrnn.pl
można zapoznać się z wersjami interaktywnymi12 wybranych dokumentów historycznych z zasobów Archiwum Państwowego w Lublinie. Znajdziemy tu między innymi:

* Przywilej lokacyjny miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 r.;
* Dokument sprzedaży wójtostwa dziedzicznego w Lublinie przez Kazimierza Wielkiego z 25 I 1342 r.;
* Przywilej Władysława Jagiełły i Skirgiełły dla kupców lubelskich z 15 IV 1383 r.;
* Kontrakt z 13 lutego 1506 r. pomiędzy radą, cechmistrzami i pospólstwem miejskim Lublina a rurmistrzami z Nowego Sącza na zbudowanie kanałów doprowadzających wodę z Bystrzycy.

Każde facsimile dokumentu zostało zaopatrzone w odczyt, edycję, tłumaczenie, rozbiór dyplomatyczny oraz krótki komentarz historyczny.


Projekt edukacyjny "Lublin w dokumencie" jest wspólnym przedsięwzięciem Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" i Archiwum Państwowego w Lublinie.
Pomysłodawcą i autorem opracowań merytorycznych jest dr Marcin Pytel.

Projekt ma na celu spopularyzowanie historii miasta Lublina okresu XIV – XVI wieku poprzez prezentację w interaktywnej formie najstarszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie. Będzie mógł być wykorzystywany w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Korzystając z serwisu "Lublin w dokumencie" studenci historii będą mogli uczyć się umiejętności czytania dawnego pisma (paleografii), czy analizy dawnych dokumentów (dyplomatyki).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej