W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie promujące nowy numer pisma "Gadki z Chatki", koncert zespołu Dron

Spotkanie promujące nowy numer pisma "Gadki z Chatki", koncert zespołu Dron
Data rozpoczęcia 2009-06-03
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", Wieniawska 15a
Kategoria Spotkanie

Spotkanie promujące najnowszy – ekologiczny – numer pisma folkowego „Gadki z Chatki”. Impreza to szansa spotkania się z twórcami numeru. W jej trakcie odbędzie się koncert lubelskiego zespołu Dron – grupy młodych muzyków, którzy swoje ispiracje czerpią z różnych gatunków: hinduskiej ragi, jazzu, afrykańsko-brazylijskich i australijskich, a nawet punk rockowych rytmów. Będzie można również skosztować regionalnego pieroga z kaszą.

Chociaż szukanie związków muzyki folkowej z ekologią na początku wydawało się absurdalne, to po pewnym czasie, w miarę nadchodzenia kolejnych materiałów, okazało się, że 44 strony wydania „Gadek z Chatki” to za mało, aby pokazać odmienne punkty widzenia; Krzysztof Gorczyca (Towarzystwo dla Natury i Człowieka) zastanawia się, czy folk jest bardziej ekologiczny, niż inne gatunki, a Grzegorz Bożek (czasopismo „Dzikie Życie”) uważa, że nie ma takiego tworu, jak „muzyka ekologiczna”. Pismo stara się przedstawić rozległość zagadnień związanych z ekologią w oparciu przede wszystkim o lokalne zjawiska: od gospodarstw agroturystycznych i rolnictwa w technologii EM oraz ukazanie zagrożeń związanych z mikotoksynami, poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i dbałość o naszą przestrzeń dźwiękową – artykuły Marcina Skrzypka o rowerach i fonosferze, aż do fizycznych zależności człowieka i przyrody – w eseju Magdy i Przemka Kuśmierczyków (Ekologiczny Klub UNESCO).
„Gadki z Chatki”, wydawane od 1996 roku w środowisku Orkiestry św. Mikołaja (wydawcą jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego), cieszą się do dziś mianem jedynego czasopisma poświęconego w całości muzyce folkowej. Założeniem magazynu jest popularyzacja muzyki ludowej i inspirowanej folklorem wraz z jej kontekstem kulturowym. Nacisk stawiany jest na wielokulturowość oraz interdyscyplinarność, sąsiedztwo materiałów łatwych i popularnych (np. relacji z koncertu) z teoretycznymi i trudniejszymi (np. etnograficznymi) – taki bowiem charakter pisma umożliwia w efekcie przekrojową prezentację nie tylko muzyki, ale także całej kultury tradycyjnej oraz kultury współczesnej inspirowanej folklorem. Autorami artykułów są zarówno naukowcy – m.in. prof. Jerzy Bartmiński, prof. Jan Adamowski, prof. Anna Czekanowska, czy zawodowi redaktorzy, ale także początkujący dziennikarze dla których pismo jest swoistym inkubatorem pisarskim. „Gadki z Chatki” posiadają swoje archiwum internetowe na stronie www.gadki.lublin.pl
W 2003 roku dwumiesięcznik otrzymał „Ludowego Oskara” za wydarzenie folklorystyczne roku 2002 w województwie lubelskim, w kategorii wydawnictw, a w 2006 roku pomysłodawca pisma, Orkiestra św. Mikołaja (wraz z całym swoim środowiskiem, w tym „Gadkami z Chatki”), otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga za „popularyzację kultury ludowej”.
Projekt jest laureatem Konkursu Grantowego „Henkel – zielone granty” 2008/2009 organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia.

Kontakt do organizatorów: Agnieszka Matecka 601732249, Małgorzata Kacprzak 608229848

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej