W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Salonu Ludzi Ciekawych

Spotkanie Salonu Ludzi Ciekawych
Data rozpoczęcia 2012-03-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

„Na 80 urodziny – Ryszardowi Kapuścińskiego”.

W spotkaniu udział wezmą: Alicja Kapuścińska – wdowa po pisarzu, Mirosław Ikonowicz – dziennikarz, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego, autor książki „Hombre Kapuściński, oraz o. Tomasz Dostatni (Fundacja Ponad Granicami).

Spotkanie poprowadzi: Grzegorz Józefczuk.

Wstęp wolny.

Spotkanie poprzedzi projekcja fragmentu filmu „Pińsk” (30 minut).

Wcześniej tego dnia, 23 marca o godz. 16 w bazylice oo. Dominikanów zostanie odprawiona msza św. za śp. Ryszarda Kapuścińskiego.

Ryszard Kapuściński- urodził się 4 marca 1932 roku w Pińsku (dzisiaj: Białoruś), więc obchodziłby teraz 80 urodziny. Zmarł przed pięcioma laty, 23 stycznia 2007 roku w Warszawie. Wybitny, sławny i popularny polski dziennikarz, który z prozy reportażowej uczynił literaturę najwyższego lotu, znany i doceniany na całym świecie. Zaczynał jako korespondent wojenny, interesowały go kraje i społeczeństwa Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki i Azji, kraje Trzeciego Świata, ludzie zwykli, biedni, walczący – ale równocześnie procesy globalne, zmieniające oblicza regionów, kontynentów i świata. Dlatego obok ewolucji Afryki („Heban”), opisywał także przemiany dawnego Związku Radzieckiego („Imperium”).

Pierwszy zbiór jego reportaży – „Busz po polsku” wydano w 1962 roku. Sławę światową przyniósł mu „Cesarz” (1978), opowieść o dworze cesarza Etopii Haile Selassie i upadku jego rządów, tłumaczona na dziesiątki języków świata. „Cesarza” uważano za metaforę upadku władzy dyktatorskiej, absolutnej, antydemokratycznej, nieludzkiej; w momencie, kiedy książka się ukazała odczytywano ją m.in. jako opis mechanizmów totalitaryzmu komunistycznego. Laureat dziesiątek prestiżowych nagród, doktor honorowy kilku uniwersytetów.

Ryszard Kapuściński co jakiś czas bywał w Lublinie, gdzie miał przyjaciół, m.in. w kwartalniku „Akcent”. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Wschodniej Fundacji Kultury Akcent.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej