W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie "Śmierć oswojona"

Spotkanie "Śmierć oswojona"
Data rozpoczęcia 2010-09-22
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14
Kategoria Spotkanie

Projekt zrealizowany zostanie przez trzy uczelnie - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Dotyczyć on będzie tematyki śmierci, która opracowana zostanie w sposób interdyscyplinarny. Temat podjęty będzie od strony antropologicznej, teologicznej, medycznej, a przede wszystkim w zakresie "żywej tradycji" - to jest od strony etnograficznej, etnolingwistycznej i etnomuzykologicznej.

Projekt "Śmierć oswojona" ma na celu ukazanie młodym ludziom, że śmierć jest naturalnym i dobrym etapem naszej egzystencji. Ma pokazać, jak ludzie w społecznościach wiejskich, gdzie życie ma charakter wspólnotowy - nie jednostkowy, jak ma to miejsce w mieście, radzą sobie ze śmiercią i umieraniem (ukazana zostanie obrzędowość ludowa począwszy od wierzeń i zwiastunów śmierci, poprzez zgon, opiekę nad ciałem zmarłego, czuwanie, modlitwę, śpiewy, na pochówku skończywszy), jakie jest stanowisko Kościoła wobec śmierci (w jaki sposób szukać otuchy w wierze), jak proces umierania i śmierci wygląda od strony fizycznej i fizjologicznej. Studenci medycyny wyjaśnią jak definiuje się śmierć, jakie są jej rodzaje, co to jest śmierć kliniczna. Odbiorcy projektu będą mieli okazję dowiedzieć się, co dzieje się z ciałem i świadomością człowieka w czasie śmierci. Aby uzmysłowić uczestnikom jak trudnym i ważnym problemem
jest stan terminalny pacjenta w praktyce lekarza, młodzi medycy zaprezentują inscenizacje dialogu, jaki rozgrywa się między cierpiącym na śmiertelną chorobę pacjentem, a jego lekarzem. Poruszona zostanie również tematyka kodeksu lekarskiego w odniesieniu do orzeczenia
zgonu. Uczestnicy projektu będą mogli posłuchać zanikających już śpiewów pogrzebowych oraz opowieści dotyczących ludowych wierzeń, pochodzących z badań terenowych autorki i współautorki projektu, co przyczyni się do próby zachowania zanikającego już dziedzictwa kulturowego w zakresie "żywej tradycji".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej