W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Tajemnicza „Burza” Giorgionego.

Spotkanie: Tajemnicza „Burza” Giorgionego.
Data rozpoczęcia 2013-12-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spotkanie

Obraz, o którym Lech Majewski powiedział, że jest „gęsty jak staw pełen alg i węgorzy elek­trycznych”. Tajemnicze dzieło namalowane przez tajemniczego autora, o którego życiu i twórczości wiadomo bardzo niewiele. Temat obrazu do dziś nie został wyjaśniony, choć doczekał się kilkudziesięciu różnych interpretacji – od bukolicznych, przez mitologiczne po biblijne. Kim są przedstawione na płótnie postaci nagiej kobiety karmiącej dziecko i mężczyzny z kijem pasterskim? W jaki sposób te postaci wiążą się ze sobą nawzajem i dlaczego przedstawiono je na tle burzowego krajobrazu? Co powoduje, że dzieło to jak żadne inne pełne jest dziwnego napięcia?

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w pop-kulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy Państwa do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami.

Kuratorka Cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.