W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: W Labiryncie sztuki

Spotkanie: W Labiryncie sztuki
Data rozpoczęcia 2021-06-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Czym jest sztuka? Otwarta dyskusja o wolności i cenzurze, historii i teraźniejszości sztuki współczesnej.

Galeria Labirynt zaprasza na spotkanie zarządu AICA sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki. Spotkanie przybierze formę dyskusji publicznej, która odbędzie się z udziałem publiczności i będzie transmitowana na Facebook’u Galerii Labirynt.

Spotkanie będzie moderowane przez Sylwię Hejno.
Uczestnicy_czki dyskusji: 
Magdalena Ujma – prezeska sekcji polskiej AICA, Małgorzata Kaźmierczak – wiceprezeska, Arkadiusz Półtorak – sekretarz, Łukasz Guzek – członek zarządu.

O wydarzeniu:
Sztukę współczesną tworzy złożona sieć różnorodnych zjawisk, postaw, teorii, a także mechanizmów instytucjonalnych i medialnych. Każdy artysta_ka, teoretyk_czka, krytyk_czka zajmuje się pewnym wybranym aspektem funkcjonowania tego wielkiego organizmu jakim jest sztuka. Wśród tej wielkości propozycji wybiera także widz_ka, odbiorca_czyni, uczestnik_czka. Instytucje takie jak galerie, muzea czy domy aukcyjne poprzez swoją aktywność kierują uwagę na wybrane aspekty sztuki.

Czy można dziś odpowiedzieć na pytanie co to jest sztuka? Zapewne tak, choć będzie to odpowiedź założona, wieloaspektowa – jak sama sztuka. Nie ma dziś jednej wiodącej definicji sztuki. Odbiorca szuka w dziełach podpowiedzi, pomagających mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, wynikające z konieczności zrozumienia złożoności świata otaczającego, jego procesów i stosunków międzyludzkich. Są jednak podstawowe wartości, jakimi zajmuje się sztuka, a które są zarazem wartościami budującymi życie społeczne i szczęście indywidualne: to wolność, otwartość, równość, inkluzywność. To cechy dobrej sztuki i dobrego życia.

Dyskusję poprzedzą krótkie wystąpienia uczestników i uczestniczek, opowiedzą o potrzebie wolności i cenzurze sztuki w Polsce, o dziełach radykalnych w historii sztuki współczesnej, o otwartości pojęcia sztuki oraz o znaczeniu Galerii Labirynt.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki (AICA) jest organizacją pozarządową, założoną w 1950 roku pod patronatem UNESCO. Jej zasadniczym celem jest udzielanie poparcia i wspieranie krytyki artystycznej. Stowarzyszenie AICA, z siedzibą w Paryżu, reprezentuje około 4200 członków, z 62 sekcji krajowych z całego świata. Działalność AICA jest finansowana ze składek członków i wsparcia patronów. W Polsce AICA reprezentowana jest przez Sekcję Polską AICA, która zarejestrowana jest jako stowarzyszenie i skupia ponad 133 osoby związane z krytyką sztuki.