W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie " W mieście rodu Uchańskich czyli Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic"

Spotkanie " W mieście rodu Uchańskich czyli Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic"
Data rozpoczęcia 2009-10-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Goście spotkania:
Tadeusz Zarek – prezes Towarzystwa,
Henryk Pac i Jan Dobrzański – członkowie ZarząduTowarzystwa

Prowadzenie
Kazimierz Spaleniec

W czasie spotkania będzie można nabyć po cenach promocyjnych książkę pt. "Dzieje Uchań 1484-2009"


Od 2002 roku na terenie gminy Uchanie prowadzi swoją działalność Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic. Ma ono na celu: badanie przeszłości Uchań i pobliskich terenów, integrację społeczności lokalnej oraz budzenie dumy mieszkańców z miejsca pochodzenia. Stowarzyszeniem kieruje Zarząd. Jego prezesem od początku działalności jest były wójt gminy Uchanie Tadeusz Zarek.

Towarzystwo było organizatorem wielu znaczących w środowisku imprez i przedsięwzięć, m.in. zorganizowało trzy konferencje naukowe:
1. Z okazji 500 rocznicy urodzin arcybiskupa Jakuba Uchańskiego (1502-1581), który w latach 1562-1581 był prymasem Polski (2002),
2. Ruch oporu w gminach Uchanie i Grabowiec (2004),
3. Wkład mieszkańców Uchań do kultury narodowej (2005).

Zebrane w czasie konferencji materiały oraz przeprowadzone badania archiwalne posłużyły do wydania w 2006 roku, pod redakcją Kazimierza Spaleńca, monografii pt. Dzieje Uchań 1484-2006. Nakład szybko się wyczerpał. W 2009 roku opublikowano drugie wydanie, poprawione i uzupełnione.
W roku 2007/2008 Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic było pomysłodawcą i organizatorem gminnego konkursu wiedzy o gminie i regionie dla szkół. Współorganizatorami, oprócz szkół, były Gminny Ośrodek Kultury i miejscowa Biblioteka Publiczna. Konkurs realizowano w trzech kategoriach: wiedzy o regionie, literackiej i plastycznej. Zainteresowanie młodzieży oraz wysoki poziom nadesłanych prac świadczą o potrzebie kontynuowania przedsięwzięcia. W pierwszej edycji udział wzięło 87 uczniów.

W 2009 roku Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic zostało wyróżnione przez amerykańską fundację Michaela Ostrowskiego wspierającą organizacje samorządowe. W tym roku też Towarzystwo przygotowuje konferencję ochrony środowiska oraz rozpoczyna zbieranie materiałów do wydania albumu promującego środowisko, ludzi i region gminy Uchanie.

Powiązane:

Dom Kultury LSM