W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: W poszukiwaniu straconej ciszy

Spotkanie: W poszukiwaniu straconej ciszy
Data rozpoczęcia 2022-06-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a- sala widowiskowa (II) piętro oraz online na FB Warsztatów Kultury
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wielu z nas zastanawia się, czy współcześnie jesteśmy jeszcze w stanie doświadczać ciszy i jaką rolę pełni ona w codziennym życiu.

Dr hab. Sebastian Bernat i dr hab. Tomasz Misiak postarają się odpowiedzieć na te pytania, definiując jednocześnie pojęcie ciszy i hałasu. Opowiedzą o myśleniu akustycznym w przestrzeni publicznej i krajobrazie, które przekłada się m.in. na przestrzeganie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, co powinno być uwzględniane w planowaniu przestrzennym i projektowaniu urbanistycznym. Przyjrzą się także ciszy oraz hałasowi jako środkom stylistycznym, które znajdują zastosowanie w twórczości muzycznej. W swoich rozważaniach odniosą się również do idei pejzażu dźwiękowego (soundscape).

O prelegentach:

Sebastian Bernat – geograf, profesor uczelni, zatrudniony w Katedrze Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. Jego badania koncentrują się głównie na percepcji i przemianach krajobrazu, planowaniu i zarządzaniu krajobrazem oraz turystyce kulturowej. Autor ponad 180 publikacji naukowych i popularnonaukowych, redaktor naukowy kilku publikacji zbiorowych z zakresu studiów krajobrazowych. Autor monografii „Dźwięk w krajobrazie. Podejście geograficzne” (Wyd. UMCS Lublin, 2015). Członek Zarządu Komisji Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Organizator Interdyscyplinarnych Seminariów Krajobrazowych, także dotyczących tematyki dźwięku i ciszy. Wieloletni koordynator wydziałowy Lubelskiego Festiwalu Nauki. Pasjonat organów i muzyki organowej.

Tomasz Misiak – dr hab., filozof, kulturoznawca, dziennikarz radiowy, artysta. W swoich poszukiwaniach, łącząc refleksję filozoficzną, historyczną i estetyczną, podejmuje namysł nad tymi kontekstami współczesnej kultury, w których istotną rolę odgrywa dźwięk i sprzężone z nim, rozmaite sposoby słuchania. Autor książek „Estetyczne konteksty audiosfery” i „Kulturowe przestrzenie dźwięku”, współredaktor książek „Sposoby słuchania” oraz „Słuchanie medium”, a także wielu artykułów w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych. Współzałożyciel wytwórni Antenna Non Grata popularyzującej współczesną muzykę improwizowaną, eksperymentalną i elektroniczną. Podstawowy obszar zainteresowań: sztuka i estetyka współczesna, sound studies, ekologia akustyczna, obecność dźwięku w kulturze współczesnej, muzyka. W działalności artystycznej stara się wykorzystywać napięcie pomiędzy analogowymi i cyfrowymi technologiami przekształcającymi dźwięk oraz witalność szumu radiowego. Na co dzień pracownik naukowy Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej