W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie: Walenty Fiut, Wspomnienia z Himalajów i Karakorum

Spotkanie: Walenty Fiut, Wspomnienia z Himalajów i Karakorum
Data rozpoczęcia 2020-10-10
Godzina rozpoczęcia 15:15
Miejsce ACK UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACK UMCS Chatka Żaka, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Spotkanie

ACK UMCS Chatka Żaka, Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Akademickiej, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Lublinie w ramach Festiwalu "Przez świat. Spotkania z podróżą" zapraszają na spotkanie: Walenty Fiut, Wspomnienia z Himalajów i Karakorum.

bezpłatne wejściówki >>>

Himalaje i Karakorum to dwa najwyższe pasma górskie świata i jedne z najtrudniej dostępnych miejsc na Ziemi. To tu wznosi się 14 ośmiotysięczników, gór-marzeń każdego wspinacza. Lata osiemdziesiąte to chyba ostatnia dekada przed pojawieniem się komercyjnych grup wchodzących na szczyty. To czas, kiedy swoje triumfy święcił polski himalaizm, a nasi wspinacze wytyczali nowe drogi na szczyty oraz zdobywali je jako pierwsi zimą. Zaczęło się od zimowego Everestu w 1980 r., potem przyszły kolejne. O tych właśnie, często dziewiczych wejściach usłyszymy w czasie spotkania „Wspomnienia z Himalajów i Karakorum”.

Walenty Fiut jest jednym z czołowych polskich wspinaczy, zdobywających najwyższe szczyty w złotym okresie polskiego himalaizmu. Wspinał się choćby z Jerzym Kukuczką, Krzysztofem Wielickim, Arturem Hajzerem czy Andrzejem Czokiem. To uczestnik zimowej wyprawy, która w 1980 r. zdobyła Mount Everest, dwóch wypraw na południową ścianę Lhotse w 1985 i 1987 r., zdobywca Broad Peak w 1984 r. oraz współautor pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Eigeru w 1978 r.