W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie Wielkanocne – wspólne malowanie pisanek w Chatce

Spotkanie Wielkanocne – wspólne malowanie pisanek w Chatce
Data rozpoczęcia 2015-04-01
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Akcja

Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? – Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc.
(W. Szuchiewicz – „Huculszczyzna”)

Tak Huculi tłumaczą potrzebę pisania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Tworzeniu pisanek techniką batikową będzie poświęcone spotkanie organizowane przez Orkiestrę św. Mikołaja.

W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów zdobienia jaj. Jajka mogą wydrapywane, wyklejane kolorowym papierem, barwionym sitowiem, wytrawiane octem. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa – polegająca na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku.

Organizatorzy zapewniają w zasadzie wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą, najlepiej białe, jajka, choć organizatorzy będą mieli kilka w zapasie.