W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie wokół książki Joanny Ostrowskiej pt. "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej"

Spotkanie wokół książki Joanny Ostrowskiej pt. "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej"
Data rozpoczęcia 2022-10-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, ul. Grodzka 21
Organizator Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej ohistorie, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Towarzystwo Edukacji Obywatelskiej ohistorie i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie zapraszają na spotkanie z dr Joanną Ostrowską, tegoroczną laureatką nagrody NIKE Czytelników.
Spotkanie będzie dotyczyć książki Joanny Ostrowskiej pt. "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej". 

Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne.

„Oni" byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich" ludzi miało nie być.

Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach.

„Oni" nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich" nie da się już dłużej milczeć". (fragment wstępu)