W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Anną Dobrowolską

Spotkanie z Anną Dobrowolską
Data rozpoczęcia 2021-06-22
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce online
Organizator fundacja tu obok i Magdalena Łuczyn
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

fundacja tu obok i Magdalena Łuczyn zapraszają na kolejne spotkanie i rozmowę o książce on-line w ramach projektu "Poranny Dom Kultury z książką".

Tym razem będzie to spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki "Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL".

Transmisja rozmowy będzie dostępna na bieżąco na stronie Facebook fundacji tu obok oraz najnowszej lubelskiej biblioteki miejskiej - Bioteki.
Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy przez Jolantę Gromadę.

Zawodowe dziewczyny” to historyczna opowieść o pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989.
Anna Dobrowolska dotarła do archiwalnych zapisków z milicyjnych protokołów, jak również do wspomnień samych kobiet i dzięki temu czytelnik ma wzgląd do świata, który obarczony jest wielkim tabu.
Jak pisze wydawnictwo:
„Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? Jak przemiany obyczajowe lat 60. i 70. wpłynęły na tożsamości, a kryzys ekonomiczny lat. 80. na codzienną pracę, osób świadczących usługi seksualne?
„Zawodowe dziewczyny” to wnikliwa historycznie, feministycznie wrażliwa opowieść o prostytucji i pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989. Autorka czerpiąc z milicyjnych dokumentów, a także radiowych i prasowych  tekstów, opisuje proces stopniowego upodmiotowienia kobiet, które świadczyły usługi seksualne - od „gruzinek” po „dewizową” pracę seksualną. To nowe odczytanie tematu, który w czasach PRLu był tabu, a także nowe spojrzenie na historię obyczajów Polski Ludowej.”

Anna Dobrowolska - historyczka, absolwentka Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie na Wydziale Historii Uniwersytetu Oksfordzkiego pracuje nad doktoratem poświęconym rewolucji seksualnej w PRL na przykładzie zmieniającego się stosunku do nagości. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w powojennej Polsce. Członkini redakcji Magazynu Kontakt.

 „Poranny Dom Kultury z książką” to autorski projekt Magdaleny Łuczyn, która od kilku lat prowadzi spotkania o książkach i nie tylko. W ramach tego projektu odbędzie się sześć rozmów o książkach o bieżącej tematyce.  Nagrania rozmów o książkach będzie można obejrzeć także w późniejszym terminie na kanale YouTube Poranny Domu Kultury.

******************

Projekt Poranny Dom Kultury z książką jest dofinansowany z lubelskiego programu Miasto Kultury w roku 2021. Partnerami Porannego Domu Kultury z książką są: BIOTEKA, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, i Warsztaty Kultury w Lublinie.  Wszystkie spotkania w ramach Porannego Domu Kultury z książką są tłumaczone na język migowy.

Powiązane:

Fundacja tu obok