W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller

Spotkanie z Anną Dziewit-Meller
Data rozpoczęcia 2012-12-04
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Filia nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Juranda 7
Kategoria Spotkanie

Anna Dziewit-Meller wspólnie z Agnieszką Dorotkiewicz napisała "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" oraz "Teoria Trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami". Współpracuje z redakcjami "Gazety Wyborczej", "Polityki" i "Lampy". Ostatnio ukazała się "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji" książka podróżniczo – reporterska o Gruzji, którą napisała razem z mężem Marcinem Mellerem. Najnowsza powieść to „Disko” - prozatorski debiut. Prowadzi bloga "Plain Pleasures"

Dziennikarka radiowa i telewizyjna, artystka, reporterka. Prowadzi program o literaturze w DD TVN, w którym od ponad 3 lat poleca dobre książki. Jest liderem kobiecego zespołu Andy, gdzie gra na gitarze i śpiewa. W 2009 Universal Music wydało płytę Andy "11 piosenek". Liderka odgraża się, że będzie kontynuacja.

"Głośniej! Rozmowy z pisarkami"
To książka zawierająca serię wywiadów z dziesięcioma kobietami-ikonami polskiej literatury, kultury, sztuki i obyczajowości. Wspólną płaszczyzną prezentowanych rozmów jest ich silne nacechowanie osobiste – pisarki opowiadają o swoim borykaniu się z codziennością, o feminizmie „od kuchni”, o dylematach kobiecości w dobie ponowoczesności. Jednak przede wszystkim "Głośniej!" jest książką skupiającą w sobie liczne wątpliwości, spory, trudne pytania oraz próby odpowiedzi dotyczące tego, jak wygląda kobiece pisarstwo w dzisiejszej Polsce. Diagnoza wyłania się w trakcie lektury, wywiady pozostają we wzajemnym stosunku komplementarności i – dzięki temu, że zostały zebrane w jednej książce – wchodzą ze sobą w dialog.

Teoria trutnia i inne"
"Trzynastu nietuzinkowych mężczyzn. Wybitni twórcy, podziwiani intelektualiści, budzące szacunek autorytety. Łączy ich odwaga przekraczania granic, pasja życia, nieustępliwość, umiejętność realizacji marzeń. Ich rozmówczyniom "Agnieszce Drotkiewicz i Annie Dziewit" udaje się podważyć kulturowy pancerz i zachęcić do szczerych, zaskakujących wyznań. Przed nami maluje się barwny portret Mężczyzny. Intelektualisty. Europejczyka. A może... kulturowego trutnia?

"Gaumardżos! Opowieści z Gruzji"
Książka nie jest ani klasycznym przewodnikiem, ani książką podróżniczą, ani zbiorem reportaży. Jest wszystkim po trochu. Jest zbiorem fascynujących i różnorodnych "opowieści z Gruzji". Dzięki temu czytelnik zyskuje wielowymiarowy obraz niezwykłego kraju. Historie zamieszczone w Gaumardżos! czyta się świetnie. Czytelnik Gaumardżos! staje się uczestnikiem szalonej uczty, podczas której pyszne wino leje się strumieniami, goście tańczą, śpiewają, głośno rozmawiają. I snują opowieści. O przeszłości, o wojnie, o miłości, o literaturze, o jedzeniu, o winie, o świętowaniu, o tradycji etc. Z tych historii wyłania się niesamowicie barwny obraz Gruzji i jej mieszkańców.

"Disko"
Stanowi przykład literatury zaangażowanej społecznie. Wyrazista fabuła, czytelna intryga, postacie zarysowane grubą (może nawet za grubą) kreską i tematyka bardzo, bardzo na czasie. Autorka przywołuje klimat Polski lat 90., świetnie odtwarza ówczesne realia, by opowiedzieć historię Pawła Kozioła, nauczyciela tańca, który zatrudnia się w szkole, by uwodzić nieletnie uczennice. Obiekt jego uczuć – 12-letnia Agnieszka - wychowywana przez babkę dewotkę i od czasu do czasu bywającego w domu ojca, znająca wzorce zachowań z debiutujących na ekranach polskich telewizorów amerykańskich seriali - cieszy się, że nareszcie ktoś się nią interesuje. Na złość wszystkim i w tajemnicy przed najbliższymi, wchodzi w tę relację, nie do końca zdając sobie sprawę, że romans ze znacznie starszym nauczycielem do niczego dobrego nie prowadzi...

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej