W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Anną Ptaszkowską

Spotkanie z Anną Ptaszkowską
Data rozpoczęcia 2010-12-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Spotkanie

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuki Pięknych oraz Towarzystwo Naukowe KUL zapraszają na spotkanie z Anką Ptaszkowską związane z promocją książek
Grupa „Zamek”: konteksty – wspomnienia – archiwalia,
red. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Marcin Lachowski, Piotr Majewski,
Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2009

Anka Ptaszkowska, Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven,
słowo / obraz terytoria, Gdańsk 2010

prowadzenie: Dominik Kuryłek (Kraków), Paulina Zarębska (Lublin)

Spotkanie odbędzie się podczas finisażu wystawy „Na wulkanie”. Krzysztof Niemczyk

Anka Ptaszkowska (ur. 1935) – historyk i krytyk sztuki, eseistka, tłumaczka. W końcu lat 50. była związana z lubelską grupą „Zamek”. Była też współzałożycielką Galerii Foksal i tłumaczką m.in. książki Społeczeństwo spektaklu Guya Deborda. W latach 60. współpracowała m.in. z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Od lat 70. przebywała w Paryżu, gdzie tworzyła takie przedsięwzięcia, jak Galeria 1 do 36 oraz Vitrine pour l'Art Actuel. Była żoną Edwarda Krasińskiego, a potem Eustachego Kossakowskiego.

W książce "Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven" Anka Ptaszkowska podejmuje refleksję na aktualne tematy, podważa proces uhistorycznienia sztuki neoawangardowej, zadaje ważkie pytania: o miejsce dla tego, co zmarginalizowane (Niemczyk w Muzeum),
o rzutowanie pamięci na teraźniejszość (polemika z Wiesławem Borowskim na temat Galerii Foksal), wreszcie o zawartą w tytule książki wolność.

Książka Grupa „Zamek”: konteksty – wspomnienia - archiwalia jest drugim tomem opracowania dziejów lubelskiej formacji (pierwszy pt. Grupa „Zamek”: historia – krytyka – sztuka ukazał się w 2007 roku). Na książkę składa się bogaty i różnorodny materiał obejmujący prezentację sylwetek artystów i kalendarium działalności grupy, zapisy dyskusji, wspomnienia i archiwalia, ujęte w szerokiej perspektywie polskiego życia artystycznego drugiej połowy lat 50. O samej grupie „Zamek” Anka Ptaszkowska mówi: Dla mnie bezpośrednim przedłużeniem grupy «Zamek» była działalność Galerii Foksal. Naszym marzeniem było m. in. doprowadzenie do sytuacji, w której artyści, w jakich wierzyliśmy , znajdą się w obiegu sztuki międzynarodowej, na równorzędnych z ich zachodnimi kolegami zasadach. teraz, jako jedna z osób jeszcze żyjących z tego okresu, mam niezwykłe szczęście stwierdzić, że to nasze marzenie się spełnia.

Dominik Kuryłek (ur. 1979) – historyk i krytyk sztuki, kurator. Doktorant w Instytucie Historii Sztuki UJ, adiunkt w Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikował m. in. na łamach „Arte”, „Fortu Sztuki”, „Kresów”, „Kwartalnika Rzeźby Polskiej Orońsko”, a także w katalogach wystaw i w antologiach. Stale współpracuje z pismami „Ha!Art” i „Obieg”. Współautor książki „Krótka historia Grupy Ładnie”, wyd. Korporacja Ha!Art, Warszawa 2008. Autor wielu przedsięwzięć kuratorskich, w tym wystawy „Na wulkanie”. Krzysztof Niemczyk (razem z Ewą Małgorzatą Tatar, Galeria Lipowa 13, Lublin).

Paulina Zarębska – dr historii sztuki, pedagog. Zajmuje się zjawiskami sztuki współczesnej i krytyką artystyczną. Opiekuje sie Galerią Lipowa 13 Lubleskiej Zachęty, kuratorowała wystawy: Hikikomori – Jakuba Woynarowskiego, Wojciecha Gilewicza, Punk's not dead, współkuratorowała wystawę Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej