W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Spotkanie z Barbarą Gawryluk
Data rozpoczęcia 2012-11-13
Godzina rozpoczęcia 11:00
Kategoria Spotkanie

Spotkanie będzie poświęcone książce o historii psa Baltica. Ta opowieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach psa, który płynął Wisłą na kawałku kry._ Przestraszone zwierzę wypatrzyła załoga statku Baltica. Zaopiekowali się nim i nadali nowe imię - Baltic. Od niechybnej śmierci uratował go oficer mechanik Adam Buczyński. Książka Barbary Gawryluk to wzruszająca historia o losach psa i jego wybawcy. To opowiadanie o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem. Niesamowita historia psa dryfującego na krze na Bałtyku trafiła do światowych serwisów.

Barbara Gawryluk - autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka. Jest absolwentką filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków m.in. przygotowuje i czyta codzienne wiadomości. Jest także autorką cyklicznej audycji "Książka na szóstkę" poświęconej literaturze dla dzieci i to właśnie od najmłodszych czytelników wie, że "książka dla dzieci przede wszystkim powinna być wesoła, pogodna i pełna humoru". Uważa, że pisanie dla dzieci to rewelacyjny odpoczynek dla mózgu od codziennych newsów. Najmłodsi znają jej głos z audycji Alfabet, dorośli z serwisów informacyjnych i rozmów o kulturze. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książka W zielonej dolinie nominowana była do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domuotrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Jej książki powstają najczęściej w czasie wakacji. Krytycznymi recenzentami utworów Barbary Gawryluk byli najpierw jej córka i syn, teraz tę funkcję przejęły zaprzyjaźnione dzieci. Rozmowy z nimi są dla autorki ważne i pouczające. Gdy sama była dzieckiem, bardzo dużo czytała. Jej ukochana książka to „Dzieci z Bullerbyn”. Zaczytywała się również w tym, co napisali Szklarski, Bahdaj, Siesicka, Niziurski, Nienacki. Pisarka woli pokonywać przeszkody niż chodzić na łatwiznę. Uwielbia muzykę Santany. Bardzo dobrze pływa. Jeździ też na rowerze, za to nigdy w życiu nie skoczy ze spadochronem.

Barbara Gawryluk mówi, że bohaterowie jej książek są tacy jak dzieci, które znajdują się wokół niej. Historie, jakie opisuje, są zabawne i pełne ciepła, autorka porusza w nich jednak trudne i ważne dla młodych czytelników problemy. Jej książki zyskały dużą popularność m. in. dlatego, że ma ona doskonałe wyczucie dziecięcej psychiki.

Wstęp wolny