W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje z Ewą Winnicką

Spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje z Ewą Winnicką
Data rozpoczęcia 2013-03-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu Czarne Inspiracje z Ewą Winnicką – polską dziennikarką prasową

Spotkanie prowadzi Mariusz Kargul - poeta i animator kultury

Ewa Winnicka — reporterka. Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pierwsze reportaże drukowała w czasie studiów w "Gazecie Wyborczej". Od 1999 roku pracuje w "Polityce". Na Uniwersytecie Warszawskim wykładała kulturę wywiadu. Jest współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka (2005 i 2008) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej.

Londyńczycy - to zbiór reportaży Ewy Winnickiej, wydany przez wydawnictwo Czarne. Książka została nagrodzona Nagrodą Literacką dla Autorki "Gryfia". Bohaterami reportaży są Polacy, którzy po II wojnie światowej pozostali na emigracji w Londynie.

Czyta się tę książkę trochę jak thriller, trochę jak romans, a nawet fantastykę. O polskim złocie, o niedoszłym królu Polski, o miłości dwóch kobiet do generała Andersa, o polsko-angielskich małżeństwach, o polskim Kościele na obczyźnie, o uratowanych dzieciach żydowskiego pochodzenia, o polskim klasycystycznym pałacu na Ealingu... Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie — tak to ujął któryś z bohaterów i chyba nie minął się z prawdą. Przeczytałem Londyńczyków jednym tchem – po prostu nie mogłem odłożyć tej książki.

Czarne Inspiracje to cykl spotkań autorskich z pisarzami publikującymi w wydawnictwie „Czarne”. Głównym nurtem cyklu jest prezentacja reportażu i eseistyki podróżniczej. Od jesieni 2010 roku gośćmi byli: Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Jacek Hugo – Bader, Maciej Malicki, Witold Szabłowski, Justyna Bargielska, Taras Prochaśko, Wojciech Górecki, Agnieszka Drotkiewicz, Lidia Ostałowska, Jacek Kleyff.
Spotkania odbywają się w siedzibie Biblioteki przy ul. Hempla 5


WSTĘP WOLNY

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej