W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Cyklu "Profesor Kęsik Prezentuje"

Spotkanie z Cyklu "Profesor Kęsik Prezentuje"
Data rozpoczęcia 2014-10-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Czy muzyka przedstawia rzeczywistość? Część II - Dziewczyna o włosach jak len w zatopionej katedrze: czarowny świat utworów fortepianowych Claude’a Debussy’ego
DDK "Węglin" zaprasza na drugie spotkanie z Cyklu "Profesor Kęsik Prezentuje".

Achille - Claude Debussy (1862-1918) miał, z woli swojego ojca, zostać marynarzem. Na szczęście dla muzyki końca XIX-go i XX-go wieku, tak się jednak nie stało. Ciotka małego Klaudiusza zauważyła jego wybitny talent pianistyczny i, gdy miał siedem lat, powierzyła jego rozwój świetnie dobranym nauczycielom, tak, że w wieku lat dziesięciu Debussy zdał egzamin do Paryskiego Konserwatorium. Osiągnął szybko bardzo duże powodzenie jako pianista, ale już w 1878 roku zrezygnował z kariery wirtuoza, by poświęcić się kompozycji. Stworzył słynne na cały świat dzieła orkiestrowe (Preludium do Popołudnia fauna, Morze, Nokturny), ale również mnóstwo utworów solowych i kameralnych. Uwagę słuchaczy będę chciał zwrócić na fascynujący świat miniatur Debussy’ego na fortepian solo.
„Programowość” tej muzyki zdają się sugerować już same tytuły nadawane wielu utworom przez kompozytora. Obok jednak takich, które dość wiernie „ naśladują” rzeczywistość zewnętrzną, np. Jardins sous la pluie („Ogrody w deszczu” – dźwiękowe echo gwałtownej ulewy), Des pas sur la neige („Kroki na śniegu” – „ obraz” samotnej osoby przedzierającej się przez zaspy), czy En bateau („W łódce” – Cz. I Petite suite na fortepian na cztery ręce) istnieją również te, arcypopularne, inspirowane wizjami poetów, np. La fille aux cheveux de lin („Dziewczyna o włosach jak len” – miniaturowy poemat muzyczny), czy Clair de lune („Światło księżyca” – źródłem natchnienia był tu wiersz Verlaine’a) lub baśniami, np. La cathédrale engloutie („Zatopiona katedra” – szczyt symbolizmu dźwiękowego u Debussy’ego) czy Ondine („Rusałka”).
Na szczególną uwagę zasługują również odniesienia kompozytora do muzyki Wschodu (lub jego wyobrażeń o niej), por. np. Pagodes czy Arabesques. I wreszcie, nie sposób pominąć wpływu kobiet na muzykę Debussy’ego: jego długoletniej nieformalnej partnerki Gabrielle Dupont („Gaby o zielonych oczach”), drugiej żony Emmy Bardac, czy ukochanej córeczki Chou-Chou (zadedykował jej suitę fortepianową „Kącik dziecięcy”), do której miłość utrzymywała go przy życiu gdy był już bardzo ciężko chory, i przynajmniej kilku innych jeszcze…

O Cyklu:
Proponowany cykl ośmiu wystąpień, to rodzaj zaproszenia do wspólnej, bardzo subiektywnej wędrówki przez krainę muzyki. Nie chodzi tu bynajmniej o prezentację systematycznej wiedzy muzycznej (której autor zresztą nie ma), raczej o dzielenie się wrażliwością, zachwytem, osobistymi wspomnieniami, nierzadko poruszającymi, często również zabawnymi, z różnego rodzaju imprez i wydarzeń muzycznych. Tematyka spotkań obejmować będzie przede wszystkim kwestię „programowości” muzyki (3 spotkania), jej szeroko rozumianej zdolności „przedstawiania” rzeczywistości, często obecnie poddawanej w wątpliwość, a nawet negowanej. Obok tego rodzaju problemów ogólnych, omawiane i prezentowane będą również zagadnienia bardziej szczegółowe, takie np. jak niespecjalnie znana francuska muzyka klawesynowa i organowa (2 spotkania), czy fascynujący problem wariacji (ile można „wycisnąć” z jednego tematu?). Osobny rozdział (2 spotkania) poświęcony będzie specyficznie rozumianym „cytatom” muzycznym w filmach i sztukach teatralnych, połączony z prezentacją fragmentów konkretnych filmów i spektakli.
Spotkania poprowadzi prof. Marek Kęsik, znany lubelski meloman. Pracuje w Instytucie Filologii Romańskiej UMCS. Muzyką klasyczną interesuje się od czasu swoich studiów na UJ w Krakowie. Wiedzę „okołomuzyczną” czerpie z różnego rodzaju opracowań (specjalistycznych słowników, encyklopedii, przewodników, monografii). Problematykę muzyczną (szczególnie zagadnienia programowości i wariacji) z powodzeniem wplata w tematykę swoich seminariów magisterskich i innych zajęć z językoznawstwa romańskiego.

wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej