W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z członkiniami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie | Festiwal Watch Docs

Spotkanie z członkiniami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie | Festiwal Watch Docs
Data rozpoczęcia 2022-04-02
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Stowarzyszenie Homo Faber
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z członkiniami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie oraz pokaz filmu "Jano i Shiro - Wielka podróż". 

"Jano i Shiro – Wielka podróż, 35′ 2020 Holandia, reż. Els van Driel, Eefje Blankevoort.
Bracia Jano i Shiro są jeszcze nastolatkami, kiedy wojna w Syrii zmusza ich do opuszczenia rodzinnego domu. Wspólnie wyruszają na pieszą, pełną niebezpieczeństw wędrówkę do Europy, w trakcie której zostają rozdzieleni przez straż graniczną. W końcu obojgu udaje się dotrzeć do Holandii, jednak ze względu na różnicę wieku procedura azylowa braci wygląda zupełnie inaczej. Młodszy, niepełnoletni, ma szansę rozpocząć integrację z nowym społeczeństwem, uczy się holenderskiego i spędza czas z rówieśnikami. W tym samym czasie osiemnastoletni Jano wyczekuje na rozpatrzenie swojego wniosku o azyl w ośrodku dla dorosłych. Samotność i brak wsparcia przywołują traumatyczne wspomnienia. Ta trzymająca w napięciu relacja z podróży obnaża również wady systemu prawnego, z którymi muszą mierzyć się uchodźcy po dotarciu do Europy.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Watch Docs.