W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z dr Krystyną Aleksandrą Harasimiuk pt. "Profesor Eugeniusz Romer - chory na Polskę"

Spotkanie z dr Krystyną Aleksandrą Harasimiuk pt. "Profesor Eugeniusz Romer - chory na Polskę"
Data rozpoczęcia 2013-01-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Dom Kultury LSM zaprasza na spotkanie pt. "Profesor Eugeniusz Romer - chory na Polskę” czyli dzieje Instytutu Geograficznego w Uniwersytecie Lwowskim w latach 1883-1939. Spotkanie poprowadzi dr Krystyną Aleksandrą Harasimiuk.



Dwa najstarsze polskie ośrodki geograficzne powstały pod zaborem austriackim na uniwersytetach w Krakowie i Lwowie w drugiej połowie XIX wieku. Krakowska geografia na Uniwersytecie Jagiellońskim utrzymała ciągłość do czasów współczesnych. O wiele bardziej skomplikowana była historia Instytutu Geograficznego na Uniwersytecie Lwowskim. Związane to było przede wszystkim z sytuacją polityczną Wschodniej Galicji i stałym sporem o charakter Uniwersytetu pomiędzy Polakami i Ukraińcami.
Jako polski ośrodek naukowy Instytut Geograficzny na Uniwersytecie Lwowskim przetrwał 56 lat, od 1883 do 1939 roku, a więc do momentu, kiedy Lwów znalazł się poza granicami Polski. Rola Instytutu Lwowskiego dla rozwoju polskiej geografii jest nie do przecenienia. Nigdy jednak dotąd nie powstało opracowanie, w którym prześledzone byłyby dzieje ośrodka na tle skomplikowanej historii, związanej z okresem zaborów, czasem I wojny światowej oraz okresem wolnej Polski dwudziestolecia międzywojennego.

Bezsprzecznie niekwestionowaną ikoną geografii we Lwowie jest postać profesora Eugeniusza Romera. Osobowość tego uczonego i jego dorobek naukowy fascynują naukowców od lat. Bardzo szerokie zainteresowania naukowe Romera, jego patriotyczna postawa w walce o Polskę i jej granice po I wojnie światowej; zaangażowanie w życie gospodarcze i polityczne II Rzeczpospolitej; było i jest stale tematem bardzo wielu opracowań.

Oddając do rąk czytelnika dzieje geografii lwowskiej do roku 1939, starałam się przybliżyć ideały, patriotyczne postawy oraz organiczną pracę dla odrodzonej Ojczyzny, wspaniałych Polaków z Galicji Wschodniej, którzy nie zawsze znajdowali pełne poparcie i zrozumienie wśród rodaków z innych obszarów Polski, przede wszystkim z zaboru rosyjskiego. Tym wielkim, czasami samotnym, bojownikiem o Polskę, był sam Eugeniusz Romer, jeden z najwybitniejszych geografów polskich pierwszej połowy XX wieku, określany słusznie geografem trzech epok.
Krystyna Aleksandra Harasimiuk, Dzieje Instytutu Geograficznego w Uniwersytecie Lwowskim w latach 1883-1939, Wydawca: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.

Dr Krystyna Aleksandra Harasimiuk – geograf, były wieloletni kierownik Biblioteki Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wykładowca w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu historii geografii, krajoznawstwa i geografii turystycznej. Współautorka z dr Jolantą Rodzoś podręcznika Geografia Polski – w kraju ojców przeznaczonego dla Polaków mieszkających poza Polską oraz opracowania monograficznego w języku angielskim "Poland nature and man" przeznaczonego dla obcokrajowców.

Wstep wolny.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej