W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z dziennikarką radiową i prezentacja słuchowiska poetyckiego redaktor Marii Brzezińskiej „Miłość, droga pani Schubert”

Spotkanie z dziennikarką radiową i prezentacja słuchowiska poetyckiego redaktor Marii Brzezińskiej „Miłość, droga pani Schubert”
Data rozpoczęcia 2014-03-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Dom Kultury LSM zaprasza na spotkanie z dziennikarką radiową i prezentacja słuchowiska poetyckiego redaktor Marii Brzezińskiej "Miłość, droga pani Schubert" na podstawie tomu prozy poetyckiej i wierszy wybranych z różnych zbiorów krakowskiej poetki Ewy Lipskiej.

ON szuka jej jak Orfeusz; pisze „niby-listy”, wspomina początek ich miłości, wspólne podróże, rozmowy, konflikty, dzieli się refleksjami na temat bieżącego życia, ale także na temat losu, przeznaczenia, śmierci.
ONA odpowiada, choć nie jest słyszana. Mimo to, między bohaterami istnieje więź, jaką daje wieloletni związek – po prostu miłość.

W słuchowisku występują wybitni aktorzy:
ON – Adam Woronowicz
ONA – Halina Łabonarska
Muzyka komponowana specjalnie do tej audycji – Rafał Rozmus.
Czas audycji: 25′

Ewa Lipska
Studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Od 1964 roku zamieszczała utwory poetyckie w „Życiu Literackim” i „Dzienniku Polskim”. Debiutowała w 1967 roku tomikiem „Wiersze”. Od 1968 roku była członkiem Związku Literatów Polskich (do czasu jego rozwiązania w roku 1983).
W latach 1970–1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie lat 1975/1976 przebywała na półrocznym stypendium „International Writing Program” w Iowa City w USA. W 1978 roku została członkiem polskiego PEN Clubu. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.
W 1983 roku przebywała w Berlinie Zachodnim na stypendium Deutscher Adademischer Austauschdienst. W 1989 roku została członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1990-1992 pracowała w zespole redakcyjnym „Dekady Literackiej”, zaś od 1991-1997 roku w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Obecnie żyje i pracuje w Krakowie. Prowadziła gościnnie warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Maria Brzezińska
Urodziła się w Lublinie i nie przestaje lubić tego miasta. Jest absolwentką filologii polskiej UMCS. 2 listopada 1971 roku została zatrudniona w Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie jako dziennikarz Redakcji Literackiej; posagiem wniesionym do tej pracy była umiejętność czytania tekstów artystycznych pozyskana w zespole recytatorskim na Zamku.
Poza Radiem redaktor Maria Brzezińska pracowała okresowo w Towarzystwie Kultury Teatralnej, w kwartalniku „Twórczość Ludowa” i w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Jako człowiek mikrofonu Pani Majka – w towarzystwie słynnych górali – Staszka Jaskółki i Józka Brody – była, przez wiele lat, konferansjerem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Najwięcej sukcesów zawodowych przyniosło jej ostatnie dziesięciolecie: nagrody i wyróżnienia na Festiwalu DWA TEATRY w Sopocie za adaptację literacką i reżyserię słuchowisk, GRAND PiK Polskiego Radia w Bydgoszczy, nagrody Rady Programowej Radia Lublin.
W 2008 roku red. Maria Brzezińska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Medalem przyznawanym przez Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego „Lumen Mundi”.
Wypoczywa najchętniej w Suścu i innych miejscowościach Roztocza.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej