W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spotkanie z Edą Ostrowską
Data rozpoczęcia 2013-04-23
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Wydawnictwo Episteme serdecznie zapraszają na promocję książki Edy Ostrowskiej „Echolalie”

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian
Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Eda Ostrowska, właściwie Edwarda Ostrowska, urodziła się w 1959 roku w Sławatyczach. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie, gdzie podjęła pierwsze próby literackie pod okiem profesora Józefa Ferta. Debiutowała w roku 1977 wierszem w „Kamenie”, a następnie zamieściła cykl wierszy w „Twórczości”, wówczas kierowanej przez Jarosława Iwaszkiewicza.
W latach 1978–1983 studiowała bibliotekoznawstwo i informację naukową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy m.in. Ludzie, symbole i chore kwiaty, Tajemnica I bolesna, Małmazja, Psalmy, Krew proroków (na twoich rękach), Nie znałam Chrysta, Wierszownik, Śmiech i łaska, Dojrzałość piersi i pieśni, tomu prozy poetyckiej Oto stoję przed tobą w deszczu ciała oraz poematu Echolalie.
Jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. kilkakrotnie Nagrody im. Józefa Czechowicza, Nagrody Artystycznej Młodych im. S. Wyspiańskiego, I nagrody w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. E. Stachury, Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej. W roku 2012 Edę Ostrowską nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia. Eda Ostrowska należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Lublinie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją
w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.


Uczestnicy spotkania będą mogli kupić książki Edy Ostrowskiej i zdobyć autograf Autorki